Dziś liczne redakcje protestują przeciwko nowemu podatkowi, który odbierze czytelnikom i widzom możliwość korzystania z niezależnych informacji. Wierząc, że wolne i niezależne media są dużą wartością w demokratycznym społeczeństwie, ruch Akcji Demokracji solidaryzuje się z dziennikarzami i przyłącza do prowadzonego przez nich protestu. Dołącz swój podpis pod apelem solidarnościowym!

Wolne, niezależne od władzy media stanowią ogromną wartość. Pozwalają nagłaśniać nadużycia władzy, upominać się o prawa dyskryminowanych i krzywdzonych osób, stawać w obronie osób, które bez nich byłyby na przegranej pozycji w starciu z władzą. Dzięki dziennikarskim śledztwom, dociekliwości i determinacji wiemy więcej o otaczającym nas świecie.

Większość tytułów prasowych utrzymuje się z reklam. Nieliczne tylko są w stanie finansować swoje działania dzięki wsparciu czytelniczek i czytelników. Rząd wie o tym, dlatego postanowił sięgnąć po pieniądze trafiające do redakcji, opodatkować je dodatkową składką , a pozyskane środki przekazać na pozornie szlachetne cele. Kwota pozyskana z podatku z punktu widzenia budżetu państwa jest niewielka. Jednak dla niezależnych, często pogrążonych w kryzysie, nie tylko w związku z pandemią, ale i odchodzeniem czytelników od prasy papierowej, tytułów, może oznaczać gwóźdź do trumny.

Wolne media niejednokrotnie relacjonowały nasze protesty, w których sprzeciwialiśmy się zamachowi na niezależność sądownictwa. Upominały się o osoby, wobec których policja nadużywała władzy. Ujawniały przekręty finansowe osób bliskich władzy i piętnowały bezczynność rządu w powstrzymywaniu katastrofy klimatycznej. Były z nami – obywatelkami i obywatelami – w najważniejszych chwilach. Były dla nas. Dziś ich los jest zagrożony.

Dlatego jako ruch społeczny, który wie, co znaczą wolne media, stajemy mocno po ich stronie. Często współpracujemy z naszymi kolegami z Węgier. W kraju rządzonym przez Orbana właściwie nie ma już niezależnych mediów. Rząd przejmuje kolejne tytuły tak, aby szedł przekaz pod dyktando interesów Fideszu. Dlatego zawsze, gdy ktoś próbuje odebrać mediom możliwość działania, zapala nam się czerwona lampka!

Przygotowaliśmy apel, w którym można wyrazić solidarność z wolnymi mediami. Nasz głos pokaże, że nie tylko media występują we własnym interesie, ale mają wsparcie wolnych obywatelek i obywateli. Zachęcamy Cię do jego podpisania.

PODPISUJĘ APEL!

PS Dziś mało kto wątpi, że podatki są potrzebne i ważne. Dzięki nim możemy wyrównywać nierówności społeczne, mieć działający system ochrony zdrowia i edukację dostępną dla każdej i każdego. Uważamy, że wielkie korporacje powinny uczciwie płacić podatki i oddawać część tego, co zarabiają, sprzedając swoje usługi. Jednak nie godzimy się na arbitralne działania, których jedynym celem jest zamknięcie ust dziennikarzom i doprowadzenie do monopolu, w którym jedyny słyszalny głos będzie płynął z TVP Info i skrajnie prawicowych tygodników, sowicie finansowanych przez spółki skarbu państwa. Dlatego zachęcamy Cię do wyrażenia solidarności z mediami!