Los Kobiet, głos kobiet. Akcja przed wyborami do PE

Kiedy:Niedziela, 19.05.2019 r.

godz. 13:00,

Gdzie: Warszawa, Nowy Świat 69 (plac wokół pomnika M. Kopernika)

Co: Happening „Los kobiet, głos kobiet”, mobilizująca do udziału w wyborach do PE

Wydarzenie na facebooku: akcja.link/19-05

W niedzielę 19 maja Akcja Demokracja organizuje demonstrację, której celem ma być zmobilizowanie wyborców i wyborczyń o progresywnych przekonaniach do głosowania w najbliższych wyborach zgodnie z wyznawanymi wartościami. Zwracamy się przede wszystkim do kobiet, które znacznie rzadziej dają się uwieść skrajnej prawicy. Chcemy też dać im platformę do wyrażenia swoich przekonań i pokazać siłę ich głosu. Podczas demonstracji uczestnicy i uczestniczki ustawią się w symbol kobiety – lustro Wenus (♀). 

Najważniejsze kwestie, które zostaną poruszone na wydarzeniu to::
  • godne płace w całej Europie; chcemy żeby polskie pielęgniarki, lekarze, nauczycielki przestały wyjeżdżać za chlebem do innych krajów UE;
  • prawa kobiet, w tym prawo do godnego i legalnego przerywania ciąży;
  • prawa osób LGBT+, w tym ochrona przed przemocą i dyskryminacją oraz legalizacja małżeństw jednopłciowych;
  • sprzeciw wobec faszyzmu i skrajnej prawicy zarówno w Polsce, jak i w całej Europie;
  • potrzeba walki z zagrożeniami klimatu

Naszym celem nie jest wyrażenie poparcia dla konkretnych komitetów wyborczych, ale dla ważnych dla nas wartości i problemów społecznych. Podobne wydarzenia organizujemy w 15 innych miastach (na chwilę obecną są to: Puławy, Kraków, Olsztyn, Kozienice, Podkowa Leśna, Człuchów, Nowy Sącz, Olecko, Lublin, Gałkówek, Częstochowa, Grodzisk Mazowiecki, Rumia, Legnica, Wrocław) w Polsce (aktualna lista tutaj: https://www.facebook.com/events/1018462628359660/). Zapraszamy wszystkich uczestników i uczestniczki do przesyłania nam zdjęć z plakatami „Głos kobiet, los kobiet”, które będzie można otrzymać wraz z sobotnią „Gazetą Wyborczą”.

Akcja jest częścią międzynarodowej kampanii #YesToChange! przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, w ramach której odbędzie się ponad 50 wydarzeń w co najmniej 13 państwach UE.

Kontakt w sprawie:

Bogumił Kolmasiak,

bogumil@akcjademokracja.pl