[Komunikat prasowy] Akcja Demokracja w Dzień Kobiet, 8 marca odsłoniła w centrum Warszawy przy Rondzie Praw Kobiet (oficjalnie nadal Rondo Dmowskiego) baner “Prawo do aborcji – prawem człowieka”. Baner, który został sfinansowany w całości przez aktywistów i aktywistki ruchu, odsyła do poparcia prawa do aborcji. Na Dzień kobiet – prawo do aborcji, nie kwiaty i prezenty!

Akcja Demokracja w Dzień Kobiet, 8 marca odsłoniła w centrum Warszawy przy Rondzie Praw Kobiet (oficjalnie nadal Rondo Dmowskiego) baner “Prawo do aborcji – prawem człowieka”. Nad wejściem do metra Centrum, w miejscu które codziennie mijają dziesiątki tysięcy osób będzie wisiał do końca marca. Natalia Kowalik, kampanierka z ruchu Akcji Demokracji przypomniała – “Wrócił na ulicę Warszawy po tym, jak w październiku ubiegłego roku został zaatakowany i zniszczony przez nieznanych sprawców na Moście Gdańskim. Jego powrót został sfinansowany w całości przez aktywistów i aktywistki ruchu. Teraz będzie jeszcze bardziej widoczny. Został zawieszony miejscu, które każdego dnia mija przynajmniej ćwierć miliona osób”. Aktywistki na dzień jego powrotu wybrały Dzień Kobiet, by tego dnia i przez cały marzec głównym hasłem stało się prawo do aborcji. Na Dzień Kobiet domagają się równych praw, nie kwiatów i prezentów! Zrobiły to w imieniu ponad 570 tysięcy osób, które poparły apel Akcji przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej.

Zawieszenie banera zapowiada też rozpoczęcie nowych działań Akcji Demokracji, mających na celu liberalizację prawa aborcyjnego w Polsce. Anna Tomaszewska, kampanierka Akcji odpowiedzialna za prawa człowieka, zapowiedziała, że wszystkie osoby, które dołączą do ruchu popierając apel, do którego link znajduje się też na banerze (akcja.link/aborcja) zostaną do tych działań zaproszone. “Będziemy działać w całej Polsce, nie zatrzymamy się na Warszawie. Aktywistki i aktywiści ruchu Akcji Demokracji to kilkaset tysięcy osób, z małych i dużych miejscowości. Chcemy, by wszyscy dowiedzieli się, że aborcja jest zabiegiem powszechnie wykonywanym. Niezależnie od prawa jakiegokolwiek kraju. Miały ją nasze koleżanki, osoby z rodziny, osoby, które spotykamy, ale wiele osób o tym nie wie, bo do tej pory nie mówiły o tym głośno. Tymczasem jedna na trzy Polki miała aborcję ”. To zapowiedź działań, które zaproszą do opowiadania o swoich doświadczeniach aborcji, przełamania zmowy milczenia i aury wstydu, jaka niesłusznie panuje wokół zabiegu aborcji.

“Będziemy działać do skutku. Aborcja musi być legalna. Od tego zależy bezpieczeństwo osób, które są w ciąży i całych ich rodzin. A politycy będą musieli zmierzyć się z odpowiedzialnością za prawo, które tworzą i z jego konsekwencjami” – powiedziała Tomaszewska.

“Nasze działania dotyczą nie tylko aborcji, w szerszym kontekście walka o prawa kobiet to także walka i jakość demokracji w Polsce, dotyczą ich równości ekonomicznej, życia prywatnego i rodzinnego” – uzupełniła Elżbieta Korolczuk z Rady Akcji Demokracji, socjolożka, która zainicjowała apel na portalu naszademokracja.pl o zmianę nazwy Ronda Dmowskiego (antysemickiego, skrajnie prawicowego polityka), na Rondo Praw Kobiet. “Zarówno baner, jak i Rondo Praw Kobiet to ważny element walki o prawa kobiet. To ważne jak się kształtuje przestrzeń publiczną, nie możemy oddzielić przestrzeni symbolicznej od tego jakie są prawa kobiety w Polsce”.

Karolina Skowron, dyrektorka Akcji Demokracji , przypomina o wieloletnich działaniach ruchu Akcji Demokracji na rzecz praw kobiet i wzywa do dalszej współpracy: “Jesteśmy częścią ogromnego ruchu, który od lat walczy o prawa kobiet w Polsce. Wierzę, że to dzięki współpracy i siostrzeństwu tak różnorodnych organizacji działających w Sejmie, na ulicach i wspierających osoby potrzebujące aborcji wywalczymy wreszcie wolność. Możemy to zrobić tylko razem, uzupełniając się i wzmacniając”.

Do działań można dołączyć podpisując apel pod adresem: akcja.link/aborcja

Zdjęcia do pobrania ze strony: https://www.flickr.com/photos/165985204@N07/albums/72157718564575041

———————–

Akcja Demokracja to ruch społeczny znany z działań na rzecz ochrony niezależności sądownictwa, klimatu, praw reprodukcyjnych kobiet czy odpowiadania na narastającą faszyzację życia publicznego w Polsce.