Homofobii, transfobii i bifobii nie można pomijać milczeniem. Dlatego po opublikowaniu przez organizację ILGA-Europe tegorocznego raportu o stanie przestrzegania praw osób LGBT+ zorganizowaliśmy w Sejmie konferencję prasową organizacji działających na rzecz praw osób LGBT+, Akcji Demokracji oraz posłów Lewicy i KO. Akcję reprezentowała kampanierka Natalia Kowalik.

Polska po raz trzeci z rzędu okazuje się być najbardziej homofobicznym i transfobicznym państwem Unii Europejskiej. To duży powód do wstydu dla wszystkich, który kreują tę dyskryminacyjną rzeczywistość. Ale czy jesteśmy zaskoczeni i zaskoczone tym wynikiem? Absolutnie nie. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że w naszym państwie to, kogo się kocha i to, kim się jest, to dla rządzących dobry pretekst do zadania ciosu, a prawa osób LGBT+ służą do tego, by ich odmawiać, ku uciesze konserwatywnego elektoratu. To musi się zmienić!” – mówiła kampanierka.

Głos zabrali również Mirosława Makuchowska z Kampania Przeciw Homofobii, Emilia Wiśniewska z Fundacja Trans-Fuzja, aktywistka i publicystka Maja Heban oraz posłowie Franek Sterczewski oraz Krzysztof Śmiszek.

 

Nasz ruch z dumą stoi po stronie praw osób LGBT+.  Promujemy w Polsce strefy wolności osób LGBT. Głośno protestujemy, gdy naruszana jest godność i poczucie bezpieczeństwa bliskich nam osób. Potępiamy akty nienawiści i przemocy wobec mniejszości i stajemy wtedy z nimi ramię w ramię. Upieramy się przy stanowisku, że tęcza nie obraża! Wszystko dlatego, że wierzymy, że dzięki działalności organizacji społecznych, progresywnych polityków i polityczek Polska może stać się prymusem poszanowania praw osób LGBT+. Że za kilka lat raporty opiszą nas jako państwo, w którym ceni się równość, wolność, w którym akty nienawiści są karane i które pozwala każdemu być szczęśliwym. Do ziszczenia się tej wizji niezmiennie będziemy dążyć i rozliczać każdą władzę z jej realizacji.

Całość wystąpienia Natalii Kowalik możesz obejrzeć tutaj.