“Dziś problem polega – zdaje się – na tym, że nie mamy jeszcze gotowych narracji nie tylko na przyszłość, ale nawet na konkretne „teraz”, na ultraszybkie przemiany dzisiejszego świata. Brakuje nam języka, brakuje punktów widzenia, metafor, mitów i nowych baśni. Jesteśmy za to świadkami, jak te nieprzystające, zardzewiałe i anachroniczne stare narracje próbuje się wprzęgnąć do wizji przyszłości, może wychodząc z założenia, że lepsze stare coś niż nowe nic, albo próbując w ten sposób poradzić sobie z ograniczeniem własnych horyzontów. Jednym słowem – brakuje nam nowych sposobów opowiadania o świecie.”

Olga Tokarczuk, laureatka Literackiej Nagrody Nobla

Jak będzie wyglądał świat, w której dzięki ogromnemu wysiłkowi i staraniom wielu osób udało się zminimalizować emisje gazów cieplarnianych?

Jakie zmiany zajdą w naszym społeczeństwie, jeśli dzięki wspólnym wysiłkom zdołamy zapobiec gwałtownym wydarzeniom politycznym wywołanym rosnącymi nierównościami społecznymi?

To jedynie przykłady pytań, jakie będziemy stawiać naszym gościniom i gościom, których zabierzemy w podróż w przyszłość.

Zapraszamy Cię do „Horyzontu Marzeń” podcastu Akcji Demokracji, w którym testujemy nowe technologie czasowych podróży wykorzystujące moce obliczeniowe naszej wyobraźni.

Podążając ścieżką stworzoną przez Roba Hopkinsa w podcaście „From What If to What Next”, zapraszamy Was do posłuchania pogłębionych rozmów z osobami, które czynią zmiany w dzisiejszym świecie i mają także pomysł na naszą przyszłość. Wykorzystamy zbudowany specjalnie na tą okazję Wehikuł Czasu, w którego stworzeniu pomaga nam Syfon Studio, wspierające nas także w największych kampaniach Akcji Demokracji. Oprawę muzyczną stworzyła Karolina Micuła. Koncepcja i realizacja: Piotr Cykowski.

Start podcastu już w nieodległej przyszłości. Na razie możesz dołączyć do naszej społeczności na Facebooku i na Instagramie.


27 kwietnia 2024 r. w Centrum Aktywności Klimatycznej Gniazdo w Warszawie zorganizowaliśmy pierwszą debatę – podróż w czasie. O tym, jak będą w 2040 roku wyglądać świat i Polska opowiadały_li:

🎤 Karolina Skowron-Baka, Dyrektorka Zarządzająca i Prezeska Zarządu Akcji Demokracji, członkini zarządu Animal Advocacy Careers,

🎤 Zuzanna Karcz, członkini Zarządu Fundacji Off school, współtwórczyni Domu Spokojnej Młodości, aktywistka na rzecz edukacji obywatelskiej, antydyskryminacyjnej i klimatycznej,

🎤 Edwin Bendyk, prezes Fundacji im. Stefana Batorego. Szef działu Nauka w „Polityce”. Twórca Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas,

🎤 Łukasz Dudzic, członek Zarządu Stowarzyszenia Lebuzzi, były radny gminy Bobrowice, ekspert i edukator w zakresie sztucznej inteligencji.

Rozmowę poprowadził Piotr Cykowski. Zapis debaty wraz tłumaczeniem na Polski Język Migowy możesz obejrzeć na poniżej. Po debacie odbyły się warsztaty, w ramach których każda z osób uczestniczących mogła zanurzyć się w wizjach przyszłości. Warsztaty poprowadziła Iga Woźniak.