Pod, znaną kiedyś jako Krajowa Rada Sądownictwa, instytucją odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Aktywiści i aktywistki Akcji Demokracji przygotowali happening, w trakcie którego odsłonili nową nazwę te instytucji – Komitet Rozbiórki Sądownictwa.

Fot. Agata Kubis, na licencji CC BY-SA 3.0. (dla Akcji Demokracji)

Całe wydarzenie miało na celu, zwrócenie uwagi mediom oraz wszystkim obywatelom i obywatelkom, na fakt, że w Polsce nie ma już Krajowej Rady Sądownictwa. Sądownictwo jest sukcesywnie przejmowane przez polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Przed osłonięciem nowej nazwy, na scenę zostały wprowadzone trzy portrety nawiązujące do wielkich budowniczych poprzedniego ustroju Polski. Ukazały się trzy wizerunki: ministra Zbigniewa Ziobry, prezydenta Andrzeja Dudy oraz posła Jarosława Kaczyńskiego. Po odsłonięciu nazwy „Komitet Rozbiórki Sądownictwa” czerwoną wstęgę przeciął Zbigniew Ziobro.

– Nie zgadzamy się na nazywanie instytucji przejętej przez polityków, dalej Krajową Radą Sądownictwa. Nie możemy popełnić tego samego błędu jak z Trybunałem Konstytucyjnym. W Polsce mamy nową instytucję, która obecnie rozpatruje kandydatów i kandydatki na sędziów Sądu Najwyższego. Jest to Komitet Rozbiórki Sądownictwa. – podkreśla Weronika Paszewska z Akcji Demokracji.

Krajowa Rada Sądownictwa była kiedyś konstytucyjnym organem stojącym na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Obecnie nowy „KRS” jest instytucją w pełni podporządkowaną partii rządzącej. Mandaty członków poprzedniej KRS zostały bezprawnie skrócone, a o wyborze nowych członków – sędziów zadecydował polityczny układ dwóch współpracujących ze sobą partii: Prawa i Sprawiedliwości i Kukiz 15.

Akcja Demokracja w tym tygodniu przygotowuje w czwartek dużą demonstrację pod Pałacem Prezydenckim. O godz. 21 tak jak w zeszłym roku, Krakowskie Przedmieście rozjaśni się światłami świec.