Jutro (wtorek, 28.01.2020 r.) o godz. 11:30 wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za wartości i przejrzystość, Věra Jourová, będzie gościła w Sądzie Najwyższym. Z tej okazji aktywiści i aktywistki Akcji Demokracji organizują happening i krótką konferencję prasową, na której wezwą Komisję Europejską do obrony niezależności polskich sądów i sprzeciwu wobec ustawy kagańcowej.

Gdzie: Sąd Najwyższy, plac Krasińskich 2/4/6, Warszawa
Kiedy: wtorek, 28.01.2020 r., godz. 11:30

W konferencji wezmą udział przedstawiciele i przedstawicielki organizacji prawniczych i obywatelskich zaangażowanych w obronę wolnych sądów. Aktywiści i aktywistki przygotowali wielki baner z napisem „EU Do Not Give Up On Us” i transparenty m. in. z hasłem „Europo, broń naszych sądów”.

Tzw. „ustawa kagańcowa” została przyjęta przez Sejm i czeka na podpisanie przez Prezydenta, Andrzeja Dudę. Ogranicza ona wolność sędziów, ich niezawisłość i swobodę orzekania, a jej przepisy są sprzeczne z Konstytucją i prawem Unii Europejskiej. Dlatego liczymy, że, w przypadku podpisania jej przez Prezydenta, Komisja Europejska skieruje wniosek do Trybunału Sprawiedliwości UE o uznanie jej za niezgodną z prawem UE wraz z wnioskiem o„zamrożenie” jej stosowania.

Kontakt w sprawie:
Bogumił Kolmasiak

bogumil.kolmasiak@akcjademokracja.pl

+48 737 504 708