Dzisiaj, w poniedziałek, 26.08, o godz. 18:00 Akcja Demokracja zaprasza pod Kancelarię Premiera w Warszawie, przy Alejach Ujazdowskich. Wspólnie z naszymi aktywistami i aktywistkami będziemy żądać dymisji Ministra Sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry.

Zorganizowany atak na nieposłusznych sędziów, sterowany z Ministerstwa Sprawiedliwości. Prokuratury i sędziowie całkowicie zależni od Zbigniewa Ziobry. Przejęcie KRS, demontaż systemu sprawiedliwości. Działania Ministra Sprawiedliwości ignorują Konstytucję, likwidują trójpodział władzy i stwarzają realne zagrożenie dla demokracji i wolnych wyborów.

Zbigniew Ziobro i posłuszni mu ludzi całkowicie zdominowali Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuraturę. Od 2016roku wymieniono prawie 100 proc. kadry kierowniczej na wszystkich poziomach prokuratur w Polsce tj. ponad 6 tys. ludzi. Tymczasem Ministerstwo Sprawiedliwości działa coraz gorzej, nie jest w stanie odpowiadać na potrzeby obywateli i obywatelek. Wydłuża się czas postępowań sądowych, a w sądach brakuje około 480 sędziów – jest to chaos jednoznacznie wywołany przez demontaż systemu sprawiedliwości. Mimo, że wydatki wzrosły w ciągu ostatnich 2 lat z 219 do 665 mln zł rocznie, zamiast na poprawę sytuacji, pieniądze wydaje się na akcję szkalowania i mobbingu sędziów, którzy nie zgadzają się z linią polityczną Ministra Ziobry. Wszystko wskazuje na to, że działo się to za zgodą i wiedzą Ministra.

Sędzia Krystian Markiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, jedna z głównych ofiar nagonki prowadzonej przez urzędników Ministerstwa, mówił w ubiegłym tygodniu: „Kiedy patrzę, że za tym stoją osoby z najwyższego szczebla, to dla mnie jako prawdziwego Polaka rzecz niezrozumiała, szokująca. Ministerstwo Sprawiedliwości to miejsce, gdzie powinno się wspomagać sędziów, nie propagować hejtu, nie niszczyć ich. Jesteśmy jednym z nielicznych krajów, a w UE chyba jedynym, gdzie coś takiego się dzieje

Dodatkowo, w środowiskach szkalowanych sędziów pojawiają się głosy podważające ewentualne niezależne śledztwo Prokuratury w tej sprawie, ponieważ jest ona podległa właśnie Ministrowi Sprawiedliwości. Żądamy, aby Premier Mateusz Morawiecki w trybie natychmiastowym zdymisjonował Zbigniewa Ziobrę. Tylko Premier Morawiecki może pociągnąć od odpowiedzialności szkodliwego ministra, którego resort nie jest w stanie obsługiwać systemu sprawiedliwości, bo zajmuje się prywatną, polityczną wendetą.

O 17:45 zapraszamy na krótką konferencję prasową dla mediów na miejscu, przed Kancelarią Premiera.