Choć Adam Bodnar do czasu wyłonienia następcy cały czas pełni funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich, jego kadencja dobiegła już końca. To dobry moment na podsumowanie dorobku Rzecznika i spojrzenia na jego kadencję z pewnego dystansu. Próbę tę podejmuje film, wyprodukowany przez Akcję Demokrację.

Podczas trwającego niecałą godzinę dokumentu oddano głos samemu Bodnarowi, jak i osobom, które miały okazję z nim współpracować. Premiera filmu “Adam Bodnar: Rzecznik Naszych Praw” już w niedzielę, 7.02.2020 r. o 20:00 na kanałach Akcji Demokracji na Facebooku i Youtube. 

– Jestem pod ogromnym wrażeniem, w jak wiele aspektów praw człowieka się angażował. Podziwiam to, że bezwzględnie stawał w obronie praw często pomijanych grup społecznych: osób zatrzymanych, będących w kryzysie bezdomności, mniejszości seksualnych. Nie bał się dosadnie mówić o nadużyciach władzy. – mówi Natalia Kowalik, kampanierka Akcji Demokracji i reżyserka dokumentu. – To właśnie chciałam, by przede wszystkim wybrzmiało w filmie: Adam Bodnar przeniósł sprawowanie urzędu RPO na zupełnie nowy poziom. To naprawdę Rzecznik każdego i każdej z nas: pełen serca oraz pasji, pracowity i niezwykle skuteczny. Zachęcam wszystkich i wszystkie, by się o tym samodzielnie przekonać, oglądając nasz film – dodaje.

– Adam Bodnar postawił następcom bardzo wysoką poprzeczkę pełnienia urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich. Reżyserce udało się zaprosić do współpracy przy produkcji samego Adama Bodnara, jak i osoby związane z ruchami społecznymi m.in. obrońcami wolnych sądów, aktywistów na rzecz praw człowieka i osób LGBT+. – mówi Bogumił Kolmasiak, kampanier Akcji Demokracji. – Każdy, kto chciałby na własne oczy przekonać się jak wyglądało te pięć lat z perspektywy RPO powinien zobaczyć tę produkcję – dodaje.

Film “Adam Bodnar: Rzecznik naszych praw” powstał dzięki wpłatom 356 aktywistek i aktywistów Akcji Demokracji. Dzięki nim była możliwa produkcja filmu, montaż oraz przygotowanie go do wyświetlenia. 

W filmie poza samym rzecznikiem występują m.in. Piotr Cykowski (Akcja Demokracja), Maria Ejchart-Dubois (znana m.in. z Wolnych Sądów), Beata Siemieniako (adwokatka zaangażowana w sprawy lokatorskie), Danuta Przywara (prezeska Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka), Piotr Siergiej (Polski Alarm Smogowy), Stanisław Zakroczymski (prawnik, uczestnik i współorganizator protestów w obronie Wolnych Sądów) i Anna Mazurczak (adwokatka specjalizująca się ws. pomocy osobom LGBT+). 
Udział w premierze można potwierdzić na wydarzeniu na Facebooku (http://bit.ly/3rkNagT). Osoby nie korzystające z tej platformy mogą zgłosić się przez specjalny formularz i przed premierą otrzymać link do filmu na Youtube. Jest on dostępny na stronie: http://bit.ly/bodnar-movie.