7 grudnia 2021 r. w Warszawie odbyła się konferencja prasowa uczestniczek i uczestników Porozumienia dla Praworządności. Wspólną inicjatywę podjęły: Wolne Sądy, Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris, Akcja Demokracja, Komitet Obrony Demokracji, Obywatele RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Kongres Świeckości, Inicjatywa Polska, Lewica Razem, Nowa Lewica, Nowoczesna, Partia Zieloni, Platforma Obywatelska, Polska 2050, Polska Partia Socjalistyczna, Polskie Stronnictwo Ludowe, Unia Europejskich Demokratów.

Jak powiedział Jakub Kocjan z Akcji Demokracji: “Mamy to. Dziesięć partii demokratycznej opozycji parlamentarnej, równościowo, bez dyktatu jakiejkolwiek, od Platformy po PPS, od Polski 2050 po Nową Lewicę, od Nowoczesnej po Razem, od Zielonych i Inicjatywy Polskiej po PSL i UED, po raz pierwszy występuje jednoznacznie, bardzo konkretnie na rzecz naprawy ważnego obszaru państwa i gwarantuje, że zrobi to tak, jak trzeba. I to tego najważniejszego obszaru – praworządności”.

W ramach Porozumienia dla Praworządności powołany został zespół roboczy. Przedstawicielki, przedstawiciele wszystkich sił prodemokratycznych w parlamencie oraz organizacji społecznych spotykają się, żeby działać ponad podziałami, na rzecz przywrócenia praworządności w Polsce. Efektem będzie projekt zmian w prawie, opracowywany na bazie materiałów przygotowanych przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. 

Porozumienie dla Praworządności to dziesięć punktów, które muszą zostać

zrealizowane, by móc mówić o przywróceniu polskiej praworządności i o realnej reformie wymiaru sprawiedliwości. Przygotowały je organizacje obywatelskie w uzgodnieniu z najważniejszymi stowarzyszeniami prawniczymi (Stowarzyszeniem Sędziów Themis, Stowarzyszeniem Sędziów Polskich Iustitia, stowarzyszeniem prokuratorów Lex Super Omnia). 

Główny postulat: naprawa Krajowej Rady Sądownictwa, która powołuje i awansuje sędziów w Polsce i która, jak zaznaczał podczas wtorkowego spotkania Michał Wawrykiewicz, nominowała w wadliwy sposób wadliwie już około dwóch tysięcy osób. W Porozumieniu chodzi także o status wyroków wydanych przez neosędziów, naprawę Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego czy prokuratury. 

Natychmiastowych zmian wymaga polska racja stanu, obecność Polski w UE, odzyskanie funduszy unijnych, czyli akceptacja Krajowego Planu Odbudowy oraz konieczność wdrożenia wyroków TSUE – co do tego zgodne są wszystkie strony Porozumienia. Zespół wszystkich z opozycji i organizacji pozarządowych to nowa jakość na scenie politycznej Polski. 

Polska jest w stanie bezprecedensowej zapaści praworządności od kilku lat. To nowa sytuacja także dla Unii Europejskiej, żaden kraj dotychczas nie zakwestionował w tak oczywisty sposób europejskiego porządku prawnego – mówił podczas konferencji Michał Wawrykiewicz z inicjatywy Wolne Sądy. – Miarą odpowiedzialności organizacji obywatelskich, prawniczych, a także opozycji demokratycznej jest to, że stajemy dziś razem gotowi tworzyć program naprawy praworządności w Polsce.

Jakub Kocjan z Akcji Demokracji przypomniał: Podpis pod Porozumieniem dla Praworządności to ważna deklaracja. Przyrzeczenie, że nie będzie zgniłych kompromisów z praworządnością, gdy przejmiecie władzę. Że nie zdradzicie obywateli i obywatelek, walczących tyle lat na ulicach. Że nie będziecie kupczyć z PiS naszą wolnością i Konstytucją. Że żadne z Was nie poprze rebrandingu Izby Dyscyplinarnej a la Morawiecki, jej prostej likwidacji bez dotknięcia problemu neoKRS dla samego PR i funduszy. To my, dzięki temu porozumieniu, odzyskamy miliardy euro, które ukradli nam Ziobro, Kaczyński i Manowska. 

Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet: Jesteśmy tutaj, bo to dla nas oczywiste, że

stajemy w obronie wolnych sądów i praworządności. Nasz przykład pokazuje bardzo boleśnie (mam na myśli obecny zakaz aborcji), co aktualnie dzieje się, jeśli nie ma praworządności Nasza obecność tutaj to także zobowiązanie: że jeżeli będziemy się kłócić, to tylko w zespole roboczym, tylko przy pracy nad rozwiązaniami dla Polski prawa.

– W państwie bez świeckości nie ma poszanowania praw człowieka. Dziś widać to niezwykle

jaskrawo. Wierzymy, że razem, ponad podziałami stawimy czoło tej katolicko-narodowej krucjacie, która zmierza w kierunku zmiany wymiaru sprawiedliwości w świętą inkwizycję – mówiła Bożena Przyłuska ze Stowarzyszenia Kongres Świeckości.

Oświadczenie z podpisami sygnatariuszy i sygnatariuszek:

Transmisja konferencji: https://www.facebook.com/ogolnopolskistrajkkobiet/videos/365404195357423

https://www.facebook.com/ogolnopolskistrajkkobiet/videos/365404195357423