Już w tę środę o godz. 15.00 kwestią niezależności polskich sądów zajmie się Parlament Europejski, w tym wysłucha stanowiska Komisji Europejskiej. Komisarze teraz więc dyskutują jaką linię przyjąć wobec polskiego rządu. To ostatni moment, by skierowali skargę na łamiącą konstytucję i niezależność sądu ustawę o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Wyślij swoją wiadomość do Przewodniczących Komisji, oczekując zdecydowanego działania.

Jeśli Komisja Europejska nie podejmie natychmiast działań w obronie praworządności w Polsce to za 25 dni z Sądu Najwyższego odejdą doświadczeni sędziowie. Ich miejsce zajmą osoby wybrane w upolitycznionej procedurze. Nadzieją na powstrzymanie przejęcia Sądu jest skierowanie przez Komisję Europejską skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Polska jako część Unii Europejskiej korzysta z przepisów, które umożliwiają sprawne funkcjonowanie tak dużej wspólnoty. Na straży ich przestrzegania stoi Komisja Europejska  i Trybunał. Mamy więc prawo oczekiwać, że instytucje te będą działać, gdy prawo jest łamane. Wiemy jednak, że komisarze wahają się jak reagować na niszczące praworządność działania polskiego rządu. Dlatego muszą usłyszeć nasz głos.

„Pierwsze skrzypce” grają: Junker – Przewodniczący Komisji, który dąży do kompromisu z polskim rządem, oraz Timmermans – Pierwszy Wiceprzewodniczący i Komisarz ds. Sprawiedliwości – który głośno mówi o zagrożeniach dla praworządności. Sprawmy, by przed najbliższym posiedzeniem we wtorek, otrzymali wiele głosów z Polski. I aby szala argumentów przechyliła się na stronę obrony wspólnych wartości jaką są niezależne sądy.

Korzystając z wskazówek i formularza na naszej stronie napisz do nich krótką wiadomość. Możesz pisać po polsku, to jeden z oficjalnych języków UE i wiadomości są tłumaczone. Dzięki temu też komisarze zobaczą, jak wiele osób w autentyczny sposób nie zgadza się na upolitycznianie sądownictwa.

(pc)