Jakub Kocjan, Akcja Demokracja

Stojąc w czwartek 18 listopada w deszczu pod Sądem Najwyższym, patrząc znów na obywateli i obywatelki ze świeczkami w dłoniach, dziękując przemawiającym chwilę przede mną czterem zawieszonych sędziom: Igorowi Tulei, Pawłowi Juszczyszynowi, Piotrowi Gąciarkowi, Maciejowi Ferkowi, uświadomiłem sobie, że to już rok, a nawet pięć lat. 

fot. Iustitia Stowarzyszenie Sędziów Polskich, demonstracja solidarnościowa z zawieszonymi sędziami pod Sądem Najwyższym, 18 listopada 2021 r., głos zabiera Jakub Kocjan
Obok niezłomny Piotr Gąciarek, który właśnie dziś został czwartym zawieszonym sędzią.

Już od roku sędzia Igor Tuleya nie może orzekać. Zabrano mu dostęp do systemu internetowego dla sędziów i kartę wstępu do gabinetu z aktami, obcięto pensję. Przestępcy, których sądził w wymiarze karnym, stali się bezkarni – w przypadku zmiany sędziego w trakcie procesu, trzeba zacząć go od samego początku. Tego niezwykłego sędziego próbowano doprowadzić siłą do prokuratury. W kwietniu udało nam się to wspólnie zatrzymać. 
Ale to też pięć lat kampanii Akcji w obronie sądów. Ma to dla mnie ważny wymiar osobisty. Wkrótce po maturze zaangażowałem się w organizację Łańcuchów Światła. Po tych pięciu latach, kończąc studia prawnicze, piszę pracę magisterską właśnie o kryzysie praworządności w Polsce. Pozostałem w tej walce tak jak Ty i też nie zamierzam odpuścić! Dziękuję Ci za to. Także w imieniu niezłomnych sędziów – poprosili mnie, żeby Ci przekazać, że każde słowo wsparcia i każde działanie ruchu Akcji, którego jesteś częścią, jest dla nich bardzo ważne.
Wesprzesz kolejne działania na rzecz praworządności, w tym organizację kolejnych demonstracji solidarnościowych z sędziami?
WSPIERAM!
W międzyczasie, korzystając z faktu, że jako student prawa UW mogłem wejść na kameralne spotkanie z komisarzem UE ds. sprawiedliwości Reyndersem, przekazałem mu oczekiwanie ruchu Akcji: szybkie uruchomienie mechanizmu “Fundusze Za Praworządność”, który wywalczyliśmy rok temu. W ramach akademickiej dyskusji pozwoliłem sobie na skrytykowanie Komisji Europejskiej za zbyt powolne działania, wskazując na sprawniejsze mechanizmy, jednocześnie dziękując za to, co wspólnie udało nam się nieraz osiągnąć. 
Ponieważ dzień wcześniej komisarz spotykał się z ministrem Ziobro, przekazałem kontrargumenty prawne wobec tez, które od niego usłyszał. Komisarz podziękował Akcji Demokracji za działania prodemokratyczne oraz zasugerował, że jest o krok od uzyskania większości dla procedury, której się domagamy. Poprosił o wsparcie w przekonaniu jeszcze kilku rządów europejskich – i nad tym pracujemy. 

fot. Katarzyna Szczypska

Rozmawiałem ostatnio także ze Specjalnym Reprezentantem ds. Społeczeństwa Obywatelskiego przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie podczas jego wizyty w Warszawie oraz wpływowym ministrem spraw zagranicznych i praw człowieka w kanadyjskim gabinecie cieni, aby zwiększać presję międzynarodową na przestrzeganie standardów praworządności. Wypytywali mnie bardzo szczegółowo o konstrukcję polskiego wymiaru sprawiedliwości i elementy, które powodują, że sądy zaczynają być sterowane przez polityków. Obiecali poruszać temat na kolejnych forach.
Podczas każdej takiej rozmowy, zwykle z osobami doświadczonymi ode mnie kilkadziesiąt lat bardziej, bardzo pomaga mi Twoje wsparcie. Zarówno podpisy pod apelami, zasięgi w mediach społecznościowych, które udowadniają, że nie mówię w imieniu własnym, ale setek tysięcy ludzi, jak i wsparcie finansowe. Dzięki niemu przygotowujemy akcje zwracające uwagę wiecznie zabieganych polityków i urzędników, organizujemy spotkania i demonstracje. Wesprzesz kolejne działania, abyśmy mogli kontynuować tę walkę?

DORZUCAM SIĘ!

Pozdrawiam serdecznie!

Jakub Kocjan z zespołu Akcji Demokracji