Ignacy Niemczycki, członek zarządu Akcji Demokracji: Dzięki Weronice Paszewskiej Akcja Demokracja stała się rozpoznawalną w skali kraju organizacją, która regularnie angażuje tysiące obywatelek i obywateli do działania na rzecz demokracji, środowiska, praw człowieka, czy sprawiedliwości społecznej. Dziękuję Weronice za jej pracę i gratuluję dotychczasowych dokonań. Jestem przekonany, że będzie nadal wspierać nasze działania, choć już w innej roli.

Nowa Dyrektorka zarządzająca dołącza do dojrzałej organizacji w trudnych okolicznościach politycznych i społecznych. Karolina Skowron jest doświadczoną liderką, której dotychczasowe działania odznaczały się wyjątkową skutecznością. Doceniliśmy także jej kompetencje strategiczne i umiejętność współpracy w zespole. Jestem przekonany, że Karolina wzmocni Akcję Demokrację w czekających Polskę trudnych czasach. 

Karolina od ponad 15 lat działa w różnych  środowiskach aktywistycznych. Zaangażowana jest w działania na rzecz praw kobiet – zasiada w radzie Kongresu Kobiet, była członkinią komitetu inicjatywy obywatelskiej Ratujmy Kobiety, współorganizowała protesty w obronie praw kobiet; praw osób LGBT+ – jest m.in członkinią komitetu Parady Równości; czy praw zwierząt – współzakładała Parlamentarny Zespołu ds. Ochrony Zwierząt Hodowlanych, stworzyła Centrum Zwierząt łączące ruch zwierzęcy z feministycznym, przewodzi grupie wsparcia i wymiany doświadczeń dla aktywistek zwierzęcych z ponad 100 członkiniami,  oraz tworzy globalną koalicję mającą na celu zwiększenie różnorodności i inkluzywności w ruchu prozwierzęcym oraz tworzącą dialog tego ruchu z innymi ruchami sprawiedliwości społecznej. 

W latach 2017 – 2020 kierowała Fundacją Alberta Schweitzera zajmującą się prawami zwierząt hodowlanych. Zbudowała pozycję organizacji w Polsce od zera. Fundacja uzyskała prestiżowy tytuł Top Charity jako jedna z czterech najskuteczniejszych organizacji na świecie według Animal Charity Evaluators. 

Jest absolwentką socjologii na The London School of Economics, studiowała dyplomację globalną na School of Oriental and African Studies (SOAS) na University of London i retorykę (kurs podyplomowy) na Polskiej Akademii Nauk, ukończyła także Akademię Demokracji Socjalnej. Ma doświadczenie pracy w międzynarodowych korporacjach oraz w mediach. 

Karolina: “To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę przejąć od Weroniki stery w Akcji Demokracja – ruchu, którego działania śledzę i podziwiam od lat! Przyjmuję tę rolę w wyjątkowym, pełnym wyzwań momencie epidemii i nadchodzącego kryzysu. Jestem jednak pewna, że z tak eksperckim i zaangażowanym zespołem i po 5 latach świetnego prowadzenia organizacji przez obecną Dyrektorkę przejdziemy przez ten okres obronną ręką, wzmocnieni o nowe doświadczenia i taktyki. Pragnę wnieść do Akcji swoje różnorodne doświadczenia z kilku innych ruchów społecznych, w tym szczególnie to, czego nauczyłam się, przewodząc organizacji pro-zwierzęcej, mającej tytuł jednej z czterech najskuteczniejszych na świecie. Priorytety i główne obszary działania Akcji pozostaną takie same jak dotąd, ale będziemy czujni na nową rzeczywistość i dopasujemy do niej nasze narzędzia. Moją misją zawsze było łączenie ruchów społecznych ze sobą, dlatego jestem bardzo szczęśliwa, trafiając do Akcji, gdzie wielotematyczność stanowi DNA organizacji”.

Karolina została zatrudniona na stanowisku Dyrektorki po długotrwałym, bardzo wymagającym procesie rekrutacyjnym. Rozpocznie pracę w Akcji od początku maja. Weronika, jako odchodząca Dyrektorka, będzie wspierała Karolinę przez kolejne dwa tygodnie. Weronika: “Jestem przekonana, że doświadczenie i mądrość Karoliny umocnią skuteczność Akcji Demokracji oraz sprawią, że Akcja, razem z tysiącami aktywistów i aktywistek, będzie osiągała kolejne znaczące sukcesy. Karolina ma dobre zrozumienie mocnych stron Akcji i pomysł jak korzystać z nich tak, żeby łączyć różne środowiska, budować współpracę oraz szukać synergii w działaniach ruchów. Myślę, że dzisiejszy świat i Polska bardzo tego potrzebują”.