Trzy aktywistki zajmujące się na co dzień różnymi tematami: prawami zwierząt, ochroną przyrody, prawami kobiet i zdrowiem, działające na co dzień lokalnie w różnych stronach Polski: Wrocławiu, Olecku i Miasteczku Krajeńskim połączył jeden temat i wspólna kampania – ograniczenie nieetycznej reklamy mięsa.

Iga, Maryla i Renata podjęły się dalekosiężnego wyzwania, jakim jest zmniejszenie konsumpcji mięsa, co ma ogromny wpływ na skalę cierpienia zwierząt, klimat i zdrowie ludzi. Jako pierwszy, praktyczny krok obrały wyeliminowanie wprowadzających w błąd reklam mięsa.

Autorki kampanii postulują o zmianę treści niektórych paragrafów Kodeksu Etyki Reklamy z uwagi na to, że obecna treść Kodeksu daje twórcom reklam możliwość wprowadzania konsumentów w błąd. Źle podjęte decyzje konsumenckie to śmierć milionów zwierząt tzw.hodowlanych, negatywny wpływ na środowisko i zdrowie człowieka.

Jak same piszą aktywistki:

Kampania ma duże znaczenie. Cierpienie zwierząt innych niż ludzie, kryzys klimatyczny oraz choroby czy pandemię to wyniki nie tylko źle prowadzonej polityki, ale i braku wiedzy konsumentów. Zdobycie tej wiedzy utrudnia między innymi marketing, który przedstawia w swoich treściach fałszywy świat: szczęśliwe zwierzęta tzw.hodowlane, świat, w którym środowisko od lat ma się wspaniale, rzeczywistość, w której na każdą bolączkę jest odpowiednia tabletka.

W ramach kampanii, poza apelem skierowanym do Rady Etyki Mediów, dzięki wsparciu projektu aktywistki przygotowały materiały takie jak naklejki i pocztówki, które rozesłały zaangażowanym osobom oraz rozdają na organizowanych przez siebie spotkaniach. Do tej pory udało się zebrać prawie 3 tysiące podpisów, ale autorki nie spoczywają na laurach i nadal starają się zebrać ich więcej, by następnie dostarczyć apel Robertowi Wielgo.


Akcja Demokracja wsparła działania oddolnej kampanii ramach projektu „Wzmocnienie potencjału aktywistek/aktywistów poprzez naukę kampaniowania online”. Projekt realizowany jest przez Akcję Demokrację z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

 

Icelan Liechtenstein Norway Active citizens fund