Dziś rano podczas konferencji prasowej pod Sądem Najwyższym wezwaliśmy główne siły demokratyczne do przyjęcia przygotowanego przez organizacje społeczne Porozumienia dla Praworządności.

Marszałkini Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej, poseł Władysław Teofil Bartoszewski z PSL-Koalicji Polskiej, poseł Adrian Zandberg z Lewicy. To oni w 2019 r. podpisali w imieniu swoich komitetów wyborczych Pakt na rzecz Naprawy i Reformy Wymiaru Sprawiedliwości. – przypomniała na konferencji prezentującej „Porozumienie dla Praworządności” Natalia Kowalik z Akcji Demokracji.

Zobowiązali się tym samym do przywrócenia w Polsce ładu konstytucyjnego i zapewnienia sprawnego funkcjonowania sądów. – dodała.

Za jego realizację odpowiedzą przed nami – setkami tysięcy obywateli i obywatelek, które od 2015 r. w obronie polskiej praworządności wychodzą na ulice, stają murem za sędziami i prokuratorami, apelują o pomoc do UE. Tymczasem od wybranej naszymi głosami demokratycznej opozycji nie możemy doczekać się konkretnej alternatywy dla pisowskiego bezprawia. – mówiła Kowalik.

– Dlatego dziś wzywamy Koalicję Obywatelską, Lewicę, PSL oraz posłów i posłanki Polskę 2050 o wywiązanie się z zaciągniętego zobowiązania do obrony państwa prawa w Polsce. Spotkajmy się, by ustalić plan realizacji Porozumienia dla praworządności. – podsumowała.

#PorozumienieDlaPraworządności to wspólna inicjatywa Akcji Demokracji oraz organizacji Wolne sądy, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Komitet Obrony Demokracji, Obywatele RP, Kongres Świeckości, Stowarzyszenie Adwokackie „Defensor Iuris” #DI, Archiwum Osiatyńskiego.

👉 Transmisja konferencji prasowej

👉 Treść Porozumienia dla Praworządności