Zespół Akcji Demokracji

Weronika Paszewska – Dyrektorka i Fundatorka Akcji Demokracji, prezeska zarządu

Weronika jest doświadczoną trenerką i aktywistką. Współpracowała z wieloma polskimi i zagranicznymi organizacjami pozarządowymi, pracując na rzecz zmiany edukacji dzieci i młodzieży, budowania dialogu polsko-żydowskiego, tolerancji, rozwoju edukacji medialnej i obywatelskiej, aktywizacji niepełnosprawnych fanów piłki nożnej. Weronika była odpowiedzialna za XIX Sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży, projekt który promuje zaangażowanie polityczne wśród młodzieży. Współtworzyła Grupę eFTe Warszawa, która przez kilka lat z sukcesem działała na rzecz zrównoważonego rozwoju i globalnej sprawiedliwości. Wolne chwile spędza w ogrodzie społecznościowym i z Kooperatywą Spożywczą Dobrze. W Akcji Demokracji, Weronika odpowiedzialna jest za całość organizacji.

weronika at akcjademokracja.pl
@wpaszewska

Monika Matus – Kierowniczka ds. kampanii

Aktywistka, trenerka organizacji pozarządowych, od kilkunastu lat współpracuje z polskimi i międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi. Była ekspertką w zakresie polityki rozwojowej i pomocy rozwojowej. Zajmowała się też wsparciem i rozwojem lokalnych grup aktywistów na całym świecie w ramach pracy w międzynarodowych organizacjach działających na rzecz klimatu. Bardzo ceni sobie doświadczenie pracy z lokalnymi społecznościami w krajach Afryki czy Ameryki Południowej. W ostatnich latach pracowała też kilkukrotnie jako wolontariuszka z uchodźcami w Grecji.

W zespole Akcji odpowiedzialna za kampanie dotyczące ochrony środowiska i klimatu. W wolnych chwilach czyta reportaże, podróżuje lub spędza czas nad oceanem.

monika.matus at akcjademokracja.pl
@moniamatus

Bogumił Kolmasiak – główny specjalista ds. mediów społecznościowych i analizy politycznej

Bogumił przez wiele lat działał w organizacjach pozarządowych, organizował kampanie społeczne i polityczne w obszarze progresywnych tematów. Koordynował i organizował projektu z obszarów takich jak polityka rolna i żywnościowa, zrównoważony rozwój czy wsparcie energetyki prosumenckiej. Wcześniej związany z Partią Zieloni. Obecnie bezpartyjny.

Ukończył socjologię i stosunki międzynarodowe, studiował również kulturoznawstwo Europy Środkowo-Wschodniej. Publikował m.in. w „Krytyce Politycznej”, „Zielonych Wiadomościach”, „Bez Dogmatu”, komentator radiowy i telewizyjny. Od października 2015 roku w zespole Akcji Demokracji, odpowiada za kampanie i media społecznościowe.

bogumil at akcjademokracja.pl
@Kolmasiak

Piotr Cykowski – Kierownik kampanii

Drugi Piotr w Akcji, przez wiele lat prowadził kampanie związane z obroną praw człowieka w Tybecie. Od liceum angażował się w działania Amnesty International. W latach 2007 – 2011 był członkiem Steering Committee International Tibet Network, współkoordynował m.in. kampanię związaną Olimpiadą w Pekinie (2008). Współtworzył Fundację Inna Przestrzeń i Centrum Wielokulturowe w Warszawie gdzie działał na rzecz migrantów. W Fundacji Klamra realizował projekty dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji i mowie nienawiści. Jest członkiem Kampanii Przeciw Homofobii i Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. W 2015 r. współtworzył Komitet Obrony Demokracji i działał w jego zarządzie do czerwca 2016 r. Wegetarianin, feminista, fan Teatru Uciśnionych. Dołączył do zespołu Akcji Demokracji w lipcu 2016 r. i zajmuje się prowadzeniem kampanii.

piotr.cykowski at akcjademokracja.pl

Anna Tomaszewska – koordynatorka Naszej Demokracji

Anna w zespole Akcji Demokracji zajmuje się platformą Nasza Demokracja. Wspiera także organizacyjnie kampanie, szczególnie akcje w przestrzeni publicznej. Współpracuje z aktywistami i aktywistkami z całej Polski. Sama aktywistką została w 1998 roku, zgłaszając się do Centrum Wolontariatu, później przez wiele lat koordynowała m.in. działania lokalne Amnesty International. Do 2017 roku w zarządzie Fundacji Inna Przestrzeń, współtworzyła takie inicjatywy jak portal Kontynent Warszawa – Warszawa Wielu Kultur, Portal Info-Migrator, Punkt informacyjny dla migrantów w Centrum Wielokulturowym w Warszawie oraz organizowała wydarzenia, np. Wielokulturowe Warszawskie Street Party.

anna.tomaszewska at akcjademokracja.pl

Piotr Antoniewicz – Starszy kampanier

Piotr jest związany z organizacjami pozarządowymi, przede wszystkim ekologicznymi, całe swoje życie zawodowe. Zaczynał jako wolontariusz, później był koordynatorem projektów, edukatorem i trenerem. Aby zostać kampanierem w Akcji Demokracji, przyjechał z Wrocławia do Warszawy.
Współtworzył różne oddolne kolektywy, najdłużej działał w Inicjatywie 8 Marca i Feministycznej Akcji Krytycznej, gdzie mierzył się z praktycznymi i proceduralnymi kontekstami demokracji bezpośredniej. Współredaktor „Przewodniczki po oddolnym organizowaniu się”.
Z wykształcenia i zamiłowania socjolog. Najpierw studiował, później zrobił doktorat, w końcu jako nieetatowy pracownik wykładał w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Do zespołu Akcji Demokracji dołączył w kwietniu 2018, zajmuje się kampaniami klimatycznymi i związanymi z ochroną środowiska.

piotr.antoniewicz at akcjademokracja.pl

Tomasz Sierawski – dyrektor ds. technologii

Natalia Kowalik – Młodsza kampanierka

Natalia jest studentką stosunków międzynarodowych i prawa, w której zamiłowanie do nauki jest tak samo silne jak potrzeba działania i angażowania się w sprawy społeczne. Właśnie dlatego pomimo wielu obowiązków zdecydowała się dołączyć do Akcji Demokracji – najpierw jako wolontariuszka, a dziś młodsza kampanierka. Jej głównym zainteresowaniem jest polityka (o której wierzy, że może być uczciwa), przede wszystkim w kontekście integracji europejskiej. Współpracowała z takimi organizacjami jak Amnesty International czy Polska Fundacja im. Roberta Schumana.

natalia.kowalik at akcjademokracja.pl

Jakub Kocjan – Młodszy kampanier

Student prawa na UW, działacz Studenckiego Komitetu Antyfaszystowskiego oraz kolektywu Queer Solidarnie. W przeszłości współpracował z gazetą „Opinia Bieżąca”. Z Akcją Demokracją działa od 2017 roku jako aktywista, a od 2018 jako młodszy kampanier. Zajmuje się głównie państwem prawa i kampanią w obronie niezależności sądów oraz portalem naszademokracja.pl.

jakub.kocjan at akcjademokracja.pl

Marcin Zielonka – Specjalista ds. kadrowo-finansowych
Z wykształcenia archeolog i fototechnik. Od 2014 r związany z sektorem organizacji pozarządowych głównie jako koordynatora administracyjno-finansowy. Posiada doświadczenie w pisaniu, realizacji i rozliczaniu projektów finansowanych z funduszy samorządowych, rządowych, europejskich i norweskich. Współpracuje z Fundacją Inna Przestrzeń przy realizacji projektów społeczno-kulturalnych.

marcin.zielonka at akcjademokracja.pl

Oktawiusz Chrzanowski – Kierownik zespołu rozwoju ruchu

Oktawiusz jest sceptykiem silnie przywiązanym do idei sprawiedliwości społecznej i praw człowieka. Lewak z rozsądku i doświadczenia. Socjolog i antropolog współczesności, ex-emigrant, pozarządowiec, aktywista i członek zarządu Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza działającego na rzecz wprowadzenia równości małżeńskiej dla osób LGBT+ w Polsce. Przez lata związany jako działacz, ekspert i menadżer z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, w której zajmował się inkubacją innowacji społecznych (założyciel inkubatora innowacji TransferHUB) i partycypacją/demokracją obywatelską. Autor i współautor artykułów i publikacji dotyczących partycypacji oraz tematyki LGBT+. Dołączył do zespołu Akcji Demokracji we wrześniu 2018 roku i zajmuje się działaniami kampanijnymi i aktywizmem lokalnym.

oktawiusz.chrzanowski at akcjademokracja.pl

Agnieszka Gilska-Janus – Kierowniczka ds. finansów, kadr i administracji

Z wykształcenia ekonomistka. Z zawodu kierowniczka biura zarządu. Posiada kilkunastoletnie doświadczeniem administracyjne. Pełniła funkcję Compliance Officer’a, była sekretarzem rady w jednej z większych fundacji w Polsce. Na swojej drodze zawodowej spotkała wielu fantastycznych ludzi, na których stara się wzorować.

Zwolenniczka zwiększania produktywności poprzez sprawną organizację pracy oraz jak najlepsze wsparcie pracowników w ich działaniach. Lubi planować, analizować i usprawniać prowadzone procesy (zafascynowana japońską praktyką zarządzania – Kaizen).

Interesuje się architekturą współczesną, reportażem i filmem dokumentalnym oraz astronomią. Feministka, racjonalistka, miłośniczka książek.

Od 2019 r. odpowiada w Akcji za finanse, kadry i administrację.

agnieszka.gilska at akcjademokracja.pl

Justyna Samolińska – kampanierka

Maria Madejska – kampanierka

Gaweł Andrzejewski – kampanier

Tomasz Szymanderski-Pastryk – koordynator wolontariatu

Rada Akcji Demokracji

Rada składa się z 7 niesamowitych osób, które uwierzyły w Akcję Demokrację i zdecydowały się wspierać zespół w codziennej pracy. Rada spotyka się raz na 2-3 miesiące.

Elżbieta Korolczuk – Przewodnicząca Rady
Socjolożka, aktywistka feministyczna i komentatorka. Pracuje na Uniwersytecie Södertörn w Szwecji i wykłada na Gender Studies w Warszawie. Interesuje się ruchami społecznymi i obywatelstwem, bada praktyki  ideologie związane z macierzyństwem i ojcostwem oraz nowymi technologiami reprodukcyjnymi. Przez ponad dekadę działała w nieformalnej grupie feministycznej Porozumienie Kobiet 8 Marca, organizując doroczne warszawskie Manify oraz szereg towarzyszących im wydarzeń. Współpracuje z organizacjami zajmującymi się prawami kobiet i prawami człowieka, jest członkinią Zespołu ds Alimentów przy RPO i RPD. Razem z Renatą Hryicuk wydała książki „Pożegnanie z Matką Polką?” (2012) i „Niebezpieczne związki. Macierzyństwo, ojcostwo i polityka” (2015).

Marcin Wojtalik
Współtwórca i dyrektor IGO (Instytutu Globalnej Odpowiedzialności). Jest członkiem zarządu Grupy Zagranica, pracował kilkanaście lat w PAHu (Polskiej Akcji Humanitarnej), działał też jako wolontariusz Amnesty International. Marcin ma duże doświadczenie w tworzeniu prężnie działającej organizacji i przecieraniu mało uczęszczanych ścieżek w mobilizowaniu ludzi. Wiele pisze na temat współpracy rozwojowej i edukacji globalnej.

Bohdan Pękacki
Bohdan w swoim życiu zawodowym pełnił już wiele ról. Był dziennikarzem, redaktorem, szefem zespołów redakcyjnych i komunikacyjnych. Obecnie jest dyrektorem programowym Fundacji Greenpeace Polska. Wspiera wiele organizacji pozarządowych w zakresie prowadzenia kampanii, mobilizacji, komunikacji i pozyskiwania pieniędzy. Jest aktywistą rowerowym, od początku zaangażowany w inicjatywę Zmiana Organizacji Ruchu.

Adam Sanocki
Zawodowo jest ekspertem public relations. Bliski mu jest Tybet i od lat działa na jego rzecz. Współtworzył polski oddział Students For a Free Tibet oraz Nyatri – Fundację Pomocy Dzieciom Tybetu i Himalajów. Zasiadał również w Zarządzie Amnesty International i był członkiem Komitetu Sterującego International Tibet Network. Współpracuje z Fundacją Inna Przestrzeń. Adam jest też współautorem książki o tybetańskiej stolicy – Lhasie. Kilkukrotnie odwiedzał Indie, Nepal – ośrodki uchodźców tybetańskich, oraz Tybet.

Małgorzata Szuleka
Prawniczka. Na stale związana z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, w której koordynuje projekty komunikacyjne i badawcze z zakresu ochrony praw człowieka w Polsce.

Andrzej Leder
Urodzony w 1960 roku, profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Praktykuje też jako psychoterapeuta. W latach ’90 współdziałał z Powiślańską Fundacją Społeczną i Towarzystwem Psychoprofilaktycznym, prowadząc w ich ramach szkolenia dla wolontariuszy i pracowników organizacji oraz instytucji społecznych. W tym okresie wchodził w skład Zarządu Fundacji Batorego. Naucza w Szkole Nauk Społecznych IFiS PAN i w Collegium Civitas. Ostatnio napisał i wydał pracę na temat historii Polski: Prześniona rewolucja, ćwiczenie z logiki historycznej, rozprawę dotyczącą idei filozoficznych w XX wiecznej Europie: Rysa na tafli. Teoria w polu psychoanalitycznym, a także, po angielsku: The Changing Guise of Myths. Mieszka w Warszawie.

Fundatorzy i Fundatorki Akcji Demokracji

Do powstania Akcji Demokracji przyczyniły się 4 niezwykłe osoby, które od drugiej połowy 2014 roku regularnie spotykały się, tak żeby doprowadzić wiosną 2015 roku do powstania fundacji, a jesienią do startu pierwszej kampanii.

Marcin Koziej – Fundator Akcji Demokracji, były Główny Technolog i członek zarządu

Marcin jest znawcą praw cyfrowych i technologii informacyjnych. Interesuje się socjotechnologicznymi aspektami technologii, nowych mediów i wspartego nimi, kolektywnego działania. Budując narzędzia IT i prowadząc warsztaty w ramach Fundacji Nowoczesna Polska oraz Stowarzyszenia Radiofonia wspierał i promował idee domeny publicznej, prywatności, wolności słowa i komunikacji. Współzałożyciel warszawskich kooperatyw: spożywczej i cargo-rowerowej, propagujących lokalne działanie i zainteresowanie zdrowym, zrównoważonym żywieniem i transportem. Doktorant w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie zajmuje się fundamentalną rolą komunikacji w skoordynowanym działaniu. Cyklista, feminista, trochę nerd.

marcin at akcjademokracja.pl
@movonw

Weronika Paszewska

Aleksandra Szymczyk

Aleksandra jest rzeczniczką praw kobiet, działaczką feministyczną. Działa od lat w nieformalnej organizacji feministycznej Porozumienie Kobiet 8 Marca. Przez 4 lata koordynowała z dużym sukcesem warszawskie Manify. Ma również doświadczenie w organizowaniu debat i ulicznych akcji. Interesuje się działaniami rzeczniczymi dotyczącymi praw reprodukcyjnych i eliminacją przemocy wobec kobiet.

Piotr Trzaskowski

Piotr wpadł na pomysł stworzenia w Polsce organizacji na wzór brytyjskiego 38 Degrees i niemieckiego Campactu. W 2014 roku zebrał grupę założycieli Fundacji Akcja Demokracja. W 2015 w roli członka zarządu współdecydował o głównych kierunkach działania organizacji. Następnie od stycznia 2016 do marca 2017 roku, jako jeden z dwójki dyrektorów organizacji, odpowiadał za jej kampanie. Przed Akcją od 2012 roku pracował dla Europejskiej Fundacji Klimatycznej, gdzie zarządzał programem grantowym w krajach byłej Jugosławii. Wcześniej koordynował program energetyczny i klimatyczny w sieci organizacji pozarządowych CEE Bankwatch Network. Piotr był zaangażowany w rozwój kooperatyw spożywczych oraz założył pierwszy w Polsce RWS (Rolnictwo Wspierane przez Społeczność). Bliskie są mu oddolne grupy antyfaszystowskie i feministyczne, w których zdarzyło mu się działać. Po pracy z pasją oddaje się byciu ojcem oraz grze w ultimate frisbee w warszawskiej drużynie 4hands.


Aktualizacja: październik 2017