Zespół Akcji Demokracji

Dyrektorka zarządzająca

Karolina Skowron

Aktywistka prozwierzęca, feministyczna, prawno-człowiecza. Od 2017 roku kierowała Fundacją Alberta Schweitzera (należącej do globalnej koalicji Open Wing Alliance), budując pozycję organizacji od zera w Polsce. Fundacja uzyskała prestiżowy tytuł Top Charity jako jedna z czterech najskuteczniejszych organizacji na świecie według Animal Charity Evaluators. Stworzyła i prowadzi intersekcjonalny projekt Centrum Zwierząt, zasiada w radzie Kongresu Kobiet, jest założycielką i liderką grupy Vegan Ladyboss Poland, członkinią komitetu Parady Równości, była członkinią komitetu inicjatywy obywatelskiej Ratujmy Kobiety, współorganizowała także drugi czarny protest. Jest współzałożycielką i główną ekspertką Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Zwierząt Hodowlanych. Jest również jedną z dwóch założycielek globalnej koalicji Intersectionality Alliance mającej na celu zwiększenie różnorodności i inkluzywności w ruchu prozwierzęcym oraz tworzącą dialog tego ruchu z innymi ruchami sprawiedliwości społecznej. Ma doświadczenie pracy w międzynarodowych korporacjach oraz w trzech telewizjach. Jest absolwentką socjologii na The London School of Economics, studiowała dyplomację globalną na SOAS w Londynie i retorykę (kurs podyplomowy) na Polskiej Akademii Nauk, ukończyła także Akademię Demokracji Socjalnej.

Zespół kampanijny

Oktawiusz Chrzanowski – Kierownik Kampanii

Oktawiusz jest sceptykiem silnie przywiązanym do idei sprawiedliwości społecznej i praw człowieka. Lewak z rozsądku i doświadczenia. Socjolog i antropolog współczesności, ex-emigrant, pozarządowiec, aktywista i członek zarządu Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza działającego na rzecz wprowadzenia równości małżeńskiej dla osób LGBT+ w Polsce. Przez lata związany jako działacz, ekspert i menadżer z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, w której zajmował się inkubacją innowacji społecznych (założyciel inkubatora innowacji TransferHUB) i partycypacją/demokracją obywatelską. Autor i współautor artykułów i publikacji dotyczących partycypacji oraz tematyki LGBT+. Dołączył do zespołu Akcji Demokracji we wrześniu 2018 roku i zajmuje się działaniami kampanijnymi i aktywizmem lokalnym.

Bogumił Kolmasiak – Lider podzespołu Demokracja i Sprawiedliwość Społeczna

Bogumił przez wiele lat działał w organizacjach pozarządowych, organizował kampanie społeczne i polityczne w obszarze progresywnych tematów. Koordynował i organizował projektu z obszarów takich jak polityka rolna i żywnościowa, zrównoważony rozwój czy wsparcie energetyki prosumenckiej. Wcześniej związany z Partią Zieloni. Obecnie bezpartyjny. Ukończył socjologię i stosunki międzynarodowe, studiował również kulturoznawstwo Europy Środkowo-Wschodniej. Publikował m.in. w „Krytyce Politycznej”, „Zielonych Wiadomościach”, „Bez Dogmatu”, komentator radiowy i telewizyjny. Od października 2015 roku w zespole Akcji Demokracji, na początku jako kampanier. Przewodni pracom podzespołu, prowadzącego kampanie w obszarze demokracji i sprawiedliwości społecznej. Wcześniej w Akcji główny specjalista ds. UX i Nowych Mediów.

Piotr Antoniewicz – Lider podzespołu Klimat i Prawa Człowieka, Starszy Kampanier, Członek Zarządu

Piotr jest związany z organizacjami pozarządowymi, przede wszystkim ekologicznymi, całe swoje życie zawodowe. Zaczynał jako wolontariusz, później był koordynatorem projektów, edukatorem i trenerem. Aby zostać kampanierem w Akcji Demokracji, przyjechał z Wrocławia do Warszawy.Współtworzył różne oddolne kolektywy, najdłużej działał w Inicjatywie 8 Marca i Feministycznej Akcji Krytycznej, gdzie mierzył się z praktycznymi i proceduralnymi kontekstami demokracji bezpośredniej. Współredaktor „Przewodniczki po oddolnym organizowaniu się”.Z wykształcenia i zamiłowania socjolog. Najpierw studiował, później zrobił doktorat, w końcu jako nieetatowy pracownik wykładał w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Do zespołu Akcji Demokracji dołączył w kwietniu 2018, zajmuje się kampaniami klimatycznymi i związanymi z ochroną środowiska.

Anna Tomaszewska – Kampanierka

Anna w zespole Akcji Demokracji zajmuje się platformą Nasza Demokracja i pracuje jako kampanierka. Wspiera także organizacyjnie kampanie, szczególnie akcje w przestrzeni publicznej. Współpracuje z aktywistami i aktywistkami z całej Polski. Sama aktywistką została w 1998 roku, zgłaszając się do Centrum Wolontariatu, później przez wiele lat koordynowała m.in. działania lokalne Amnesty International. Do 2017 roku w zarządzie Fundacji Inna Przestrzeń, współtworzyła takie inicjatywy jak portal Kontynent Warszawa – Warszawa Wielu Kultur, Portal Info-Migrator, Punkt informacyjny dla migrantów w Centrum Wielokulturowym w Warszawie oraz organizowała wydarzenia, np. Wielokulturowe Warszawskie Street Party.

Piotr Cykowski – Specjalista ds. Rozwoju Ruchu, Członek Zarządu

Drugi Piotr w Akcji, przez wiele lat prowadził kampanie związane z obroną praw człowieka w Tybecie. Od liceum angażował się w działania Amnesty International. W latach 2007 – 2011 był członkiem Steering Committee International Tibet Network, współkoordynował m.in. kampanię związaną Olimpiadą w Pekinie (2008). Współtworzył Fundację Inna Przestrzeń i Centrum Wielokulturowe w Warszawie gdzie działał na rzecz migrantów. W Fundacji Klamra realizował projekty dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji i mowie nienawiści. Jest członkiem Kampanii Przeciw Homofobii i Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. W 2015 r. współtworzył Komitet Obrony Demokracji i działał w jego zarządzie do czerwca 2016 r. Wegetarianin, feminista, fan Teatru Uciśnionych. Dołączył do zespołu Akcji Demokracji w lipcu 2016 r., pracował m.in. jako kampanier i kierownik kampanii.

Gaweł Andrzejewski – Kampanier

Natalia Kowalik – Młodsza Kampanierka

Natalia jest studentką stosunków międzynarodowych i prawa, w której zamiłowanie do nauki jest tak samo silne jak potrzeba działania i angażowania się w sprawy społeczne. Właśnie dlatego pomimo wielu obowiązków zdecydowała się dołączyć do Akcji Demokracji – najpierw jako wolontariuszka, a dziś młodsza kampanierka. Jej głównym zainteresowaniem jest polityka (o której wierzy, że może być uczciwa), przede wszystkim w kontekście integracji europejskiej. Współpracowała z takimi organizacjami jak Amnesty International czy Polska Fundacja im. Roberta Schumana.

Jakub Kocjan – Młodszy Kampanier

Studiuje prawo polskie i amerykańskie na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie ze znajomymi założył Studencki Komitet Antyfaszystowski. Szczególnie interesuje się prawem konstytucyjnym oraz prawem Unii Europejskiej. Wielokrotny stypendysta Fundacji Centrum im. Profesora Bronisława Geremka oraz Rektora UW. Dwukrotny laureat Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, absolwent Akademii Demokracji Socjalnej. Odbył praktyki w kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak oraz staż w Biurze Regionalnym Województwa Pomorskiego w Brukseli. Akcję Demokrację „na żywo” poznał w 2016 rok, gdy jako aktywista zaangażował się w działania Akcji wokół Czarnego Protestu. Od 2017 działał jako stały wolontariusz przy kampanii sądowej, a od 2018 do dziś jest kampanierem. Zajmuje się głównie walką o państwo prawa i kampanią w obronie niezależności sądów oraz działalnością antyfaszystowską. Odpowiada także za analizę danych w prowadzonych kampaniach.

Tomasz Szymanderski-Pastryk – Młodszy Kampanier

Tomek łączy pracę w Akcji z zaangażowaniem w rozmaite nieformalne inicjatywy oraz studiowaniem stosunków międzynarodowych. Pracował i udzielał się wolontariacko w kilku organizacjach pozarządowych, przede wszystkim w Amnesty International, gdzie był m.in. koordynatorem warszawskiej grupy lokalnej oraz fundraiserem. Zanim został pracownikiem w Akcji, poznał ją jako wolontariusz, pomagając zespołowi przy wspieraniu osób kampaniujących na Naszej Demokracji.
Tomek odpowiada za bieżące wsparcie osób wolontariackich. Stara się tworzyć przestrzeń, w której każda z nich czuje się bezpiecznie i komfortowo, a zarazem widzi, że jej zaangażowanie ma znaczenie.

Zespół organizacyjny

Agnieszka Gilska-Janus – Kierowniczka ds. Finansów, Kadr i Administracji

Z wykształcenia ekonomistka. Z zawodu kierowniczka biura zarządu. Posiada kilkunastoletnie doświadczeniem administracyjne. Pełniła funkcję Compliance Officer’a, była sekretarzem rady w jednej z większych fundacji w Polsce. Na swojej drodze zawodowej spotkała wielu fantastycznych ludzi, na których stara się wzorować. Zwolenniczka zwiększania produktywności poprzez sprawną organizację pracy oraz jak najlepsze wsparcie pracowników w ich działaniach. Lubi planować, analizować i usprawniać prowadzone procesy (zafascynowana japońską praktyką zarządzania – Kaizen). Interesuje się architekturą współczesną, reportażem i filmem dokumentalnym oraz astronomią. Feministka, racjonalistka, miłośniczka książek. Od 2019 r. odpowiada w Akcji za finanse, kadry i administrację.

Marcin Zielonka – Specjalista ds. Kadrowo-Finansowych

Z wykształcenia archeolog i fototechnik. Od 2014 r związany z sektorem organizacji pozarządowych głównie jako koordynatora administracyjno-finansowy. Posiada doświadczenie w pisaniu, realizacji i rozliczaniu projektów finansowanych z funduszy samorządowych, rządowych, europejskich i norweskich. Współpracuje z Fundacją Inna Przestrzeń przy realizacji projektów społeczno-kulturalnych.

Zespół technologiczny

Tomasz Sierawski – Dyrektor ds. Technologii

Aktywista związany z ruchem anarchistycznym i środowiskiem hakerskim, angażuje się w projekty związane z edukacją. Członek kolektywu ADA Puławska, były członek zarządu stowarzyszenia Warszawski Hackerspace, brał udział w projekcie Autonomicznej Przestrzeni Edukacyjnej. W wolnym czasie zajmuje się kompozycją muzyki poważnej. W zespole akcji odpowiada za sprawne działanie infrastruktury IT.

Roman Walenciukiewicz – Pomocnik Technologiczny

Z wykształcenia inżynier ds. oprogramowania. Od wielu lat wspiera działania anarchistyczne i ekologiczne na Białorusi, członek zespołu Food Not Bombs, współorganizator wielu koncertów punkowych, muzyk, wierzy że przez muzykę można zmienić świat.

Rada Akcji Demokracji

Rada składa się z 6 niesamowitych osób, które uwierzyły w Akcję Demokrację i zdecydowały się wspierać zespół w codziennej pracy. Rada spotyka się raz na 2-3 miesiące.

Małgorzata Szuleka – Przewodnicząca Rady
Prawniczka. Na stale związana z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, w której koordynuje projekty komunikacyjne i badawcze z zakresu ochrony praw człowieka w Polsce.

Elżbieta Korolczuk
Socjolożka, aktywistka feministyczna i komentatorka. Pracuje na Uniwersytecie Södertörn w Szwecji i wykłada na Gender Studies w Warszawie. Interesuje się ruchami społecznymi i obywatelstwem, bada praktyki  ideologie związane z macierzyństwem i ojcostwem oraz nowymi technologiami reprodukcyjnymi. Przez ponad dekadę działała w nieformalnej grupie feministycznej Porozumienie Kobiet 8 Marca, organizując doroczne warszawskie Manify oraz szereg towarzyszących im wydarzeń. Współpracuje z organizacjami zajmującymi się prawami kobiet i prawami człowieka, jest członkinią Zespołu ds Alimentów przy RPO i RPD. Razem z Renatą Hryicuk wydała książki „Pożegnanie z Matką Polką?” (2012) i „Niebezpieczne związki. Macierzyństwo, ojcostwo i polityka” (2015).

Marcin Wojtalik
Współtwórca i dyrektor IGO (Instytutu Globalnej Odpowiedzialności). Jest członkiem zarządu Grupy Zagranica, pracował kilkanaście lat w PAHu (Polskiej Akcji Humanitarnej), działał też jako wolontariusz Amnesty International. Marcin ma duże doświadczenie w tworzeniu prężnie działającej organizacji i przecieraniu mało uczęszczanych ścieżek w mobilizowaniu ludzi. Wiele pisze na temat współpracy rozwojowej i edukacji globalnej.

Bohdan Pękacki
Bohdan w swoim życiu zawodowym pełnił już wiele ról. Był dziennikarzem, redaktorem, szefem zespołów redakcyjnych i komunikacyjnych. Obecnie jest dyrektorem programowym Fundacji Greenpeace Polska. Wspiera wiele organizacji pozarządowych w zakresie prowadzenia kampanii, mobilizacji, komunikacji i pozyskiwania pieniędzy. Jest aktywistą rowerowym, od początku zaangażowany w inicjatywę Zmiana Organizacji Ruchu.

Adam Sanocki
Zawodowo jest ekspertem public relations. Bliski mu jest Tybet i od lat działa na jego rzecz. Współtworzył polski oddział Students For a Free Tibet oraz Nyatri – Fundację Pomocy Dzieciom Tybetu i Himalajów. Zasiadał również w Zarządzie Amnesty International i był członkiem Komitetu Sterującego International Tibet Network. Współpracuje z Fundacją Inna Przestrzeń. Adam jest też współautorem książki o tybetańskiej stolicy – Lhasie. Kilkukrotnie odwiedzał Indie, Nepal – ośrodki uchodźców tybetańskich, oraz Tybet.

Andrzej Leder
Urodzony w 1960 roku, profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Praktykuje też jako psychoterapeuta. W latach ’90 współdziałał z Powiślańską Fundacją Społeczną i Towarzystwem Psychoprofilaktycznym, prowadząc w ich ramach szkolenia dla wolontariuszy i pracowników organizacji oraz instytucji społecznych. W tym okresie wchodził w skład Zarządu Fundacji Batorego. Naucza w Szkole Nauk Społecznych IFiS PAN i w Collegium Civitas. Ostatnio napisał i wydał pracę na temat historii Polski: Prześniona rewolucja, ćwiczenie z logiki historycznej, rozprawę dotyczącą idei filozoficznych w XX wiecznej Europie: Rysa na tafli. Teoria w polu psychoanalitycznym, a także, po angielsku: The Changing Guise of Myths. Mieszka w Warszawie.

Zarząd Akcji Demokracji

Marta Gontarska – członkini zarządu

Ignacy Niemczycki – członek zarządu

Katarzyna Piotrowska-Radziewicz – członkini zarządu

Piotr Antoniewicz – członek zarządu (tymczasowy zarząd wewnętrzny)

Piotr Cykowski – członek zarządu (tymczasowy zarząd wewnętrzny)

Fundatorzy i Fundatorki Akcji Demokracji

Do powstania Akcji Demokracji przyczyniły się 4 niezwykłe osoby, które od drugiej połowy 2014 roku regularnie spotykały się, tak żeby doprowadzić wiosną 2015 roku do powstania fundacji, a jesienią do startu pierwszej kampanii.

Marcin Koziej – Fundator Akcji Demokracji, były Główny Technolog i członek zarządu

Marcin jest znawcą praw cyfrowych i technologii informacyjnych. Interesuje się socjotechnologicznymi aspektami technologii, nowych mediów i wspartego nimi, kolektywnego działania. Budując narzędzia IT i prowadząc warsztaty w ramach Fundacji Nowoczesna Polska oraz Stowarzyszenia Radiofonia wspierał i promował idee domeny publicznej, prywatności, wolności słowa i komunikacji. Współzałożyciel warszawskich kooperatyw: spożywczej i cargo-rowerowej, propagujących lokalne działanie i zainteresowanie zdrowym, zrównoważonym żywieniem i transportem. Doktorant w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie zajmuje się fundamentalną rolą komunikacji w skoordynowanym działaniu. Cyklista, feminista, trochę nerd.

Weronika Paszewska – Była Dyrektorka Akcji Demokracji, Fundatorka Akcji Demokracji, Prezeska Zarządu

Weronika jest doświadczoną trenerką i aktywistką. Współpracowała z wieloma polskimi i zagranicznymi organizacjami pozarządowymi, pracując na rzecz zmiany edukacji dzieci i młodzieży, budowania dialogu polsko-żydowskiego, tolerancji, rozwoju edukacji medialnej i obywatelskiej, aktywizacji niepełnosprawnych fanów piłki nożnej. Weronika była odpowiedzialna za XIX Sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży, projekt który promuje zaangażowanie polityczne wśród młodzieży. Współtworzyła Grupę eFTe Warszawa, która przez kilka lat z sukcesem działała na rzecz zrównoważonego rozwoju i globalnej sprawiedliwości. Wolne chwile spędza w ogrodzie społecznościowym i z Kooperatywą Spożywczą Dobrze. W Akcji Demokracji, Weronika odpowiedzialna jest za całość organizacji.

Aleksandra Szymczyk

Aleksandra jest rzeczniczką praw kobiet, działaczką feministyczną. Działa od lat w nieformalnej organizacji feministycznej Porozumienie Kobiet 8 Marca. Przez 4 lata koordynowała z dużym sukcesem warszawskie Manify. Ma również doświadczenie w organizowaniu debat i ulicznych akcji. Interesuje się działaniami rzeczniczymi dotyczącymi praw reprodukcyjnych i eliminacją przemocy wobec kobiet.

Piotr Trzaskowski

Piotr wpadł na pomysł stworzenia w Polsce organizacji na wzór brytyjskiego 38 Degrees i niemieckiego Campactu. W 2014 roku zebrał grupę założycieli Fundacji Akcja Demokracja. W 2015 w roli członka zarządu współdecydował o głównych kierunkach działania organizacji. Następnie od stycznia 2016 do marca 2017 roku, jako jeden z dwójki dyrektorów organizacji, odpowiadał za jej kampanie. Przed Akcją od 2012 roku pracował dla Europejskiej Fundacji Klimatycznej, gdzie zarządzał programem grantowym w krajach byłej Jugosławii. Wcześniej koordynował program energetyczny i klimatyczny w sieci organizacji pozarządowych CEE Bankwatch Network. Piotr był zaangażowany w rozwój kooperatyw spożywczych oraz założył pierwszy w Polsce RWS (Rolnictwo Wspierane przez Społeczność). Bliskie są mu oddolne grupy antyfaszystowskie i feministyczne, w których zdarzyło mu się działać. Po pracy z pasją oddaje się byciu ojcem oraz grze w ultimate frisbee w warszawskiej drużynie 4hands.


Aktualizacja: październik 2020