Zespół Akcji Demokracji

Dyrektorka zarządzająca

Karolina Skowron-Baka

Aktywistka prozwierzęca, feministyczna, prawno-człowiecza. Absolwentka Socjologii na The London School of Economics oraz Dyplomacji Globalnej na SOAS w Londynie ze specjalizacjami w strategii, negocjacji, globalnych politykach publicznych oraz rzecznictwie i ruchach społecznych. Ukończyła także podyplomowo retorykę na Polskiej Akademii Nauk oraz Akademię Demokracji Socjalnej. Od 2017 roku kierowała polskim oddziałem Fundacji Alberta Schweitzera (należącej do globalnej koalicji Open Wing Alliance), budując pozycję organizacji od zera w kraju. Fundacja uzyskała prestiżowy tytuł Top Charity jako jedna z czterech najskuteczniejszych organizacji na świecie według Animal Charity Evaluators. Propagatorka siostrzeństwa międzygatunkowego i łączenia ruchu prozwierzęcego z feministycznym. Stworzyła i prowadzi intersekcjonalny projekt Centrum Zwierząt, zasiada w radzie Green REV Institute, jest założycielką i liderką polskiego oddziału Vegan Ladyboss Poland, członkinią komitetu Parady Równości, była członkinią komitetu inicjatywy obywatelskiej Ratujmy Kobiety oraz komitetu Legalna Aborcja bez Granic, współorganizowała także drugi czarny protest. Jest współzałożycielką i główną ekspertką Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Zwierząt Hodowlanych. Ma doświadczenie pracy w międzynarodowych korporacjach oraz w trzech telewizjach.

Zespół kampanijny

Bogumił Kolmasiak – Kierownik Zespołu Kampanijnego

Od wielu lat działa w organizacjach pozarządowych, organizuje kampanie społeczne i polityczne. Koordynował i organizował projektu z obszarów takich jak polityka rolna i żywnościowa, zrównoważony rozwój czy wsparcie energetyki prosumenckiej. Wcześniej związany z Partią Zieloni. Obecnie bezpartyjny. Z wykształcenia socjolog i ekspert ds. stosunków międzynarodowych, studiował również kulturoznawstwo Europy Środkowo-Wschodniej. Publikował m.in. w „Krytyce Politycznej”, „Zielonych Wiadomościach”, „Bez Dogmatu”, NOIZZ.pl, występował jako komentator radiowy i telewizyjny. W zespole Akcji Demokracji od niemal samego początku, był pierwszą osobą pracującą na stanowisku kampaniera. Obecnie (od 2021 roku) przewodzi pracom 7-osobowego zespołu kampanijnego. Wcześniej w Akcji pełnił rolę lidera podzespołu demokracji i sprawiedliwości społecznej oraz głównego specjalisty ds. UX, Nowych Mediów i analizy politycznej.

Piotr Antoniewicz – Zastępca Kierownika Zespołu Kampanijnego

Z organizacjami społecznymi i aktywizmem związany od ponad 20 lat. Pracował jako koordynator projektów, edukator i trener. Współtworzył feministyczne nieformalne kolektywy. Posiada tytuł doktora nauk społecznych w zakresie socjologii. Przez kilka lat pracował jako wykładowca akademicki i niezależny badacz. Do pracy w Akcji Demokracji przyjechał z Wrocławia. W zespole od kwietnia 2018 jako kampanier klimatyczny, później starszy kampanier i lider podzespołu kampanijnego w obszarze klimatu i praw człowieka. Obecnie pełni rolę zastępcy kierownika. 

Piotr Cykowski – Specjalista ds. Rozwoju Ruchu

Zaangażowany w działania Akcji od samego początku, do zespołu dołączył w 2016 r., obecnie jako starszy kampanier zajmuje się tematyką praworządności. Od października 2019 r. do grudnia 2020 r. także członek Zarządu organizacji. Aktywista na rzecz praw człowieka i demokracji od przeszło 20 lat; zaczynał działalność w Amnesty International. W latach 2001-2006 koordynował działania na rzecz praw człowieka w Tybecie na poziomie krajowym i międzynarodowym. Współtwórca organizacji społecznych wspierających różnorodność, migrantów, mniejszości i demokrację takich jak: Fundacja Inna Przestrzeń, Warszawskie Centrum Wielokulturowe, Fundacja Klamra czy Komitet Obrony Demokracji. Członek Kampanii Przeciw Homofobii. Absolwent ochrony środowiska na Uniwersytecie Warszawskim, podyplomowych studiów z zakresu praw  człowieka w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i w Polskiej Akademii Nauk oraz Szkoły Liderów.

Jakub Kocjan – Kampanier ds. praworządności i analityk

Absolwent 30. edycji Szkoły Liderów Politycznych. Magister prawa po Uniwersytecie Warszawskim, doktorant w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Student global business, finance and governance w Szkole Głównej Handlowej. Wyróżniony Nagrodą Prezydenta Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego „za działania prodemokratyczne i antyfaszystowskie, a w szczególności za aktywną obronę niezależności sądownictwa”. Członek EDYN – European Democracy Youth Network, zrzeszającej młodych liderów Europy.

Dwukrotny stypendysta Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk prawnych, otrzymał także pięciokrotnie stypendium Rektora UW dla najlepszych studentów. Absolwent czteroletniego programu stypendialnego Fundacji im. Prof. Geremka i Akademii Monitoringu Prawa. Udziela bezpłatnych porad z prawa pracy w Klinice Prawa UW oraz dla związków zawodowych. Współzakładał w 2017 roku Studencki Komitet Antyfaszystowski na UW. 

Akcję poznał osobiście w 2016 roku, jeszcze przed osiemnastką, podczas jednego z działań – odwiedzania biur poselskich w celu przekonania konserwatywnych posłów i posłanek PO do głosowania przeciw zakazowi aborcji. Od 2017 roku w Akcji jako stały wolontariusz przy kampanii sądowej, a od 2018 zawodowo, jako kampanier ds. praworządności. Koordynuje prace Porozumienia dla Praworządności. Poza praworządnością, odpowiada także za obszar edukacji (m.in. zatrzymanie Lex Czarnek) i działania solidarnościowe z Ukrainą oraz fundraising indywidualny i analizę danych w kampaniach Akcji.

Natalia Kowalik – Kampanierka

Absolwentka Instytutu Stosunków Międzynarodowych, studentka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Naukowo zainteresowana głównie integracją europejską oraz prawem konstytucyjnym, międzynarodowym publicznym i prawem Unii Europejskiej. W Akcji Demokracji jest od jesieni 2017 r., kiedy to dołączyła do działalności zespołu jako wolontariuszka. Wcześniej włączała się w działalność takich organizacji jak Amnesty International czy Polska Fundacja im. Roberta Schumana oraz odbyła praktyki dziennikarskie, pracując przy portalu Euractiv. Od lipca 2018 r. zatrudniona w Akcji Demokracji, najpierw na stanowisku Młodszej Kampanierki, obecnie Kampanierki. Zajmuje się tematami demokracji, państwa prawa oraz sprawiedliwości społecznej.

Dominik Puchała – Kampanier na rzecz antyfaszyzmu

Aktywista oraz członek wielu ruchów i organizacji działających na rzecz ochrony praw człowieka (m.in. Studenckiego Komitetu Antyfaszystowskiego). Współorganizator Marszu Równości w Częstochowie. Interesuje się psychologią polityczną, mniejszościami seksualnymi i problematyką mowy nienawiści, czym zajmuje się w swojej pracy naukowej. Doktorant w Centrum Badań nad Uprzedzeniami przy Wydziale Psychologii UW.

Trzykrotnie otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia naukowe i czterokrotnie stypendium Rektora UW dla najlepszych studentów. Wyróżniony został również Nagrodą Prezydenta Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego „za działania na rzecz praw kobiet, mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności LGBTQIA+, a w szczególności za inicjatywy o charakterze antyfaszystowskim”.

Swoją działalność aktywistyczną rozpoczął w 2015 roku, jeszcze przed ukończeniem 18. roku życia. Działał wówczas w Częstochowie, organizując prodemokratyczne, propracowniczne i feministyczne demonstracje. W 2017 roku, wraz z rozpoczęciem studiów w Warszawie, rozpoczął działalność w dwóch miastach jednocześnie.

W Akcji Demokracji zajmuje się prowadzeniem kampanii dotyczących przede wszystkim antyfaszyzmu, wnosząc przy tym doświadczenie badawcze oraz perspektywę mniejszych ośrodków i ich mieszkańców/-nek.

Anna Tomaszewska – Kampanierka

Anna w zespole Akcji Demokracji zajmuje się platformą Nasza Demokracja i pracuje jako kampanierka. Wspiera także organizacyjnie kampanie, szczególnie akcje w przestrzeni publicznej. Współpracuje z aktywistami i aktywistkami z całej Polski. Sama aktywistką została w 1998 roku, zgłaszając się do Centrum Wolontariatu, później przez wiele lat koordynowała m.in. działania lokalne Amnesty International. Do 2017 roku w zarządzie Fundacji Inna Przestrzeń, współtworzyła takie inicjatywy jak portal Kontynent Warszawa – Warszawa Wielu Kultur, Portal Info-Migrator, Punkt informacyjny dla migrantów w Centrum Wielokulturowym w Warszawie oraz organizowała wydarzenia, np. Wielokulturowe Warszawskie Street Party.

Maria Madejska – Kampanierka klimatyczna

Zespół operacyjny

Marcin Zielonka – Kierownik Zespołu Operacyjnego

Od 2014 r związany z sektorem organizacji pozarządowych jako koordynator administracyjno-finansowy. Posiada doświadczenie w pisaniu, realizacji i rozliczaniu projektów finansowanych z funduszy samorządowych, rządowych, europejskich i norweskich. Z Akcją związany od 2018 r. działając w obszarze kadr i finansów. Współzałożyciel Fundacji Terra Desolata, współpracownik Fundacji Inna Przestrzeń i Ruchomego Klubu Sportowego Gwiazda. Z wykształcenia archeolog i fototechnik.

Aneta Korpikiewicz – Specjalistka ds. Kadrowo-Finansowych

Od 12 lat nieprzerwanie związana ze środowiskiem organizacji społecznych. Początkowo zaangażowana głownie w działania na rzecz małych lokalnych społeczności. Następnie aktywna również na innych, szerszych polach działalności organizacji pozarządowych o różnorodnym profilu. W końcu Specjalistka od spraw finansowo-kadrowo-administracyjnych. Współpracowała lub współpracuje z takimi organizacjami jak: Związek Młodzieży Wiejskiej, LGD Równiny Wołomińskiej, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej, Fundacja „Instytut Wydawniczy Książka i Prasa”, Fundacja Stocznia. Jej praca na rzecz III sektora stała się jej pasją i zawodowym celem. Swoje przyszłe plany ściśle wiąże z praca na ich jego rzecz. Jak sama mówi, daje je to ogromną satysfakcję, osobiste zadowolenie oraz poczucie, że to co robi ma sens. Prywatnie od kilku lat uwielbia wszelkie aktywności fizyczne, od biegania po jazdę konną. Ruch jest dla niej sposobem na zachowanie równowagi. Uwielbia podróże, słowo pisane, muzykę i słońce. I cały czas ma nadzieje, że w natłoku zajęć w końcu znajdzie czas na przeczytanie „dobrej” książki.

Zespół technologiczny

Roman Walenciukiewicz –Kierownik ds. Technologii

Z wykształcenia inżynier ds. oprogramowania. Od wielu lat wspiera działania anarchistyczne i ekologiczne na Białorusi, członek zespołu Food Not Bombs, współorganizator wielu koncertów punkowych, muzyk, wierzy że przez muzykę można zmienić świat.

Rada Akcji Demokracji

Rada składa się z 6 niesamowitych osób, które uwierzyły w Akcję Demokrację i zdecydowały się wspierać zespół w codziennej pracy. Rada spotyka się raz na 2-3 miesiące.

Małgorzata Szuleka – Przewodnicząca Rady
Prawniczka. Na stale związana z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, w której koordynuje projekty komunikacyjne i badawcze z zakresu ochrony praw człowieka w Polsce.

Elżbieta Korolczuk
Socjolożka, aktywistka feministyczna i komentatorka. Pracuje na Uniwersytecie Södertörn w Szwecji i wykłada na Gender Studies w Warszawie. Interesuje się ruchami społecznymi i obywatelstwem, bada praktyki  ideologie związane z macierzyństwem i ojcostwem oraz nowymi technologiami reprodukcyjnymi. Przez ponad dekadę działała w nieformalnej grupie feministycznej Porozumienie Kobiet 8 Marca, organizując doroczne warszawskie Manify oraz szereg towarzyszących im wydarzeń. Współpracuje z organizacjami zajmującymi się prawami kobiet i prawami człowieka, jest członkinią Zespołu ds Alimentów przy RPO i RPD. Razem z Renatą Hryicuk wydała książki „Pożegnanie z Matką Polką?” (2012) i „Niebezpieczne związki. Macierzyństwo, ojcostwo i polityka” (2015).

Bohdan Pękacki
Bohdan w swoim życiu zawodowym pełnił już wiele ról. Był dziennikarzem, redaktorem, szefem zespołów redakcyjnych i komunikacyjnych. Obecnie jest dyrektorem programowym Fundacji Greenpeace Polska. Wspiera wiele organizacji pozarządowych w zakresie prowadzenia kampanii, mobilizacji, komunikacji i pozyskiwania pieniędzy. Jest aktywistą rowerowym, od początku zaangażowany w inicjatywę Zmiana Organizacji Ruchu.

Adam Sanocki
Zawodowo jest ekspertem public relations. Bliski mu jest Tybet i od lat działa na jego rzecz. Współtworzył polski oddział Students For a Free Tibet oraz Nyatri – Fundację Pomocy Dzieciom Tybetu i Himalajów. Zasiadał również w Zarządzie Amnesty International i był członkiem Komitetu Sterującego International Tibet Network. Współpracuje z Fundacją Inna Przestrzeń. Adam jest też współautorem książki o tybetańskiej stolicy – Lhasie. Kilkukrotnie odwiedzał Indie, Nepal – ośrodki uchodźców tybetańskich, oraz Tybet.

Andrzej Leder
Urodzony w 1960 roku, profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Praktykuje też jako psychoterapeuta. W latach ’90 współdziałał z Powiślańską Fundacją Społeczną i Towarzystwem Psychoprofilaktycznym, prowadząc w ich ramach szkolenia dla wolontariuszy i pracowników organizacji oraz instytucji społecznych. W tym okresie wchodził w skład Zarządu Fundacji Batorego. Naucza w Szkole Nauk Społecznych IFiS PAN i w Collegium Civitas. Ostatnio napisał i wydał pracę na temat historii Polski: Prześniona rewolucja, ćwiczenie z logiki historycznej, rozprawę dotyczącą idei filozoficznych w XX wiecznej Europie: Rysa na tafli. Teoria w polu psychoanalitycznym, a także, po angielsku: The Changing Guise of Myths. Mieszka w Warszawie.

Zarząd Akcji Demokracji

Marta Gontarska – członkini zarządu

Działa w organizacjach i ruchach społecznych od ponad 20 lat. Ekspertka w zakresie współpracy rozwojowej, trenerką i rzeczniczką krytycznej edukacji globalnej i antydyskryminacyjnej. Do Akcji trafiła w 2020 roku, wcześniej koordynowała wiele polskich i europejskich projektów oraz przez sześć lat współprowadziła Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO). Członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA). Od 2018 roku doktorantka Wydziału Studiów Stosowanych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, gdzie prowadzi badania organizacji i ruchów społecznych z perspektywy andragogicznej. Współpracuje z wieloma organizacjami w kraju i zagranicą, m.in. Grupą Zagranica, Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie, Fundacją Edukacja dla Demokracji, Amnesty International, Concord Europe czy Kreisau Initiative. W pracy trenerskiej upowszechnia metody oparte na dialogu, jak dociekania filozoficzne czy facylitację włączającą.

Ignacy Niemczycki – członek zarządu

Specjalista od spraw komunikacji i spraw europejskich. Były pracownik służby cywilnej pracujący nad budżetem UE i dziennikarz zajmujący się sprawami unijnymi. Prezes Fundacji Centrum. im. prof. Bronisława Geremka. Pełnił funkcję dyrektora ds. komunikacji korporacyjnej w IKEA Retail w Polsce. Absolwent Uniwersytetu Bocconi (zarządzanie) i Lancaster (socjologia). Od lat wegetarianin, miłośnik zwierząt, od niedawna rolnik na Mazurach.

Katarzyna Piotrowska-Radziewicz – członkini zarządu

Radczyni prawna, aktywistka społeczna i polityczna. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, wpisana na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Wieloletnia pracowniczka administracji publicznej, m.in. Ministerstwa Zdrowia. Była ekspertką narodową przy Komisji Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia. Członkini Zespołu Prawnego przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Jako prawniczka specjalizuje się tematyce dostępu do świadczeń zdrowotnych, w tym lekowych. Jako aktywistka wspiera kobiety poprzez działanie na rzecz ich równouprawnienia oraz zwiększenia ich partycypacji społecznej i politycznej. Pasjonuje się polityką oraz procesem legislacyjnym.

Fundatorzy i Fundatorki Akcji Demokracji

Do powstania Akcji Demokracji przyczyniły się 4 niezwykłe osoby, które od drugiej połowy 2014 roku regularnie spotykały się, tak żeby doprowadzić wiosną 2015 roku do powstania fundacji, a jesienią do startu pierwszej kampanii.

Marcin Koziej – Fundator Akcji Demokracji, były Główny Technolog i członek zarządu

Marcin jest znawcą praw cyfrowych i technologii informacyjnych. Interesuje się socjotechnologicznymi aspektami technologii, nowych mediów i wspartego nimi, kolektywnego działania. Budując narzędzia IT i prowadząc warsztaty w ramach Fundacji Nowoczesna Polska oraz Stowarzyszenia Radiofonia wspierał i promował idee domeny publicznej, prywatności, wolności słowa i komunikacji. Współzałożyciel warszawskich kooperatyw: spożywczej i cargo-rowerowej, propagujących lokalne działanie i zainteresowanie zdrowym, zrównoważonym żywieniem i transportem. Doktorant w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie zajmuje się fundamentalną rolą komunikacji w skoordynowanym działaniu. Cyklista, feminista, trochę nerd.

Weronika Paszewska – Była Dyrektorka Akcji Demokracji, Fundatorka Akcji Demokracji, Prezeska Zarządu

Weronika jest doświadczoną trenerką i aktywistką. Współpracowała z wieloma polskimi i zagranicznymi organizacjami pozarządowymi, pracując na rzecz zmiany edukacji dzieci i młodzieży, budowania dialogu polsko-żydowskiego, tolerancji, rozwoju edukacji medialnej i obywatelskiej, aktywizacji niepełnosprawnych fanów piłki nożnej. Weronika była odpowiedzialna za XIX Sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży, projekt który promuje zaangażowanie polityczne wśród młodzieży. Współtworzyła Grupę eFTe Warszawa, która przez kilka lat z sukcesem działała na rzecz zrównoważonego rozwoju i globalnej sprawiedliwości. Wolne chwile spędza w ogrodzie społecznościowym i z Kooperatywą Spożywczą Dobrze. W latach 2015-2020 była odpowiedzialna za całość organizacji jako dyrektorka i prezeska.

Aleksandra Szymczyk

Aleksandra jest rzeczniczką praw kobiet, działaczką feministyczną. Działa od lat w nieformalnej organizacji feministycznej Porozumienie Kobiet 8 Marca. Przez 4 lata koordynowała z dużym sukcesem warszawskie Manify. Ma również doświadczenie w organizowaniu debat i ulicznych akcji. Interesuje się działaniami rzeczniczymi dotyczącymi praw reprodukcyjnych i eliminacją przemocy wobec kobiet.

Piotr Trzaskowski

Piotr wpadł na pomysł stworzenia w Polsce organizacji na wzór brytyjskiego 38 Degrees i niemieckiego Campactu. W 2014 roku zebrał grupę założycieli Fundacji Akcja Demokracja. W 2015 w roli członka zarządu współdecydował o głównych kierunkach działania organizacji. Następnie od stycznia 2016 do marca 2017 roku, jako jeden z dwójki dyrektorów organizacji, odpowiadał za jej kampanie. Przed Akcją od 2012 roku pracował dla Europejskiej Fundacji Klimatycznej, gdzie zarządzał programem grantowym w krajach byłej Jugosławii. Wcześniej koordynował program energetyczny i klimatyczny w sieci organizacji pozarządowych CEE Bankwatch Network. Piotr był zaangażowany w rozwój kooperatyw spożywczych oraz założył pierwszy w Polsce RWS (Rolnictwo Wspierane przez Społeczność). Bliskie są mu oddolne grupy antyfaszystowskie i feministyczne, w których zdarzyło mu się działać. Po pracy z pasją oddaje się byciu ojcem oraz grze w ultimate frisbee w warszawskiej drużynie 4hands.


Aktualizacja: 10 grudnia 2020