75 lat temu miał miejsce wielki zryw ludności żydowskiej, Powstanie w Getcie Warszawskim. Dziś w całej Polsce odbywają się uroczyste obchody. W państwowych bierze udział Prezydent Andrzej Duda, polityk, który podpisał ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej.

Ustawa o IPN wprowadza faktyczną cenzurę i karze więzieniem za mówienie prawdy. Jak w takiej sytuacji mierzyć się zarówno z jasnymi i ciemnymi kartami historii Polski i przeprowadzać uczciwą debatę na temat postaw Polek i Polaków podczas II Wojny Światowej?

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz sam Prezydent zdają sobie sprawę z tego, że popełnili błąd. Marszałek Karczewski mówił wręcz, że ustawa jest „zawieszona”. Jednak ona dalej obowiązuje, a konkretne osoby są skarżone za dawanie świadectwa. To nie słowa Karczewskiego mogą zawiesić obowiązywanie ustawy, a nowelizacja feralnego art. 55a [1]. Przypomnijmy o tym politykom PiS!

Głos polskich władz to przyznanie się do błędu. Oni sami dostrzegają, że ustawa o IPN popsuła relacje Polski z partnerami zagranicznymi. W ich interesie politycznym jest nowelizacja przepisów. Popełnili poważny błąd, przy okazji doprowadzając do nakręcenia antysemickiego szaleństwa. Głosy, które dotychczas były marginesem debaty publicznej, wkroczyły do głównego nurtu.

Dlatego teraz czas na Twoje działanie. Pokażmy wspólnie, że wierzymy, że to się uda! Nagłośnienie tej sprawy w tym momencie spowoduje, że polskie władze będą musiały skonfrontować się ze złożonymi deklaracjami i podjąć konkretne kroki prawne. Póki sprawa jest głośna. Kliknij obrazek poniżej, aby podpisać apel do Władz RP.

Póki temat jest obecny w debacie publicznej, możemy doprowadzić do uchylenia przepisów na mocy których można wsadzać do więzienia za odwagę mówienia prawdy historycznej. Jednak z każdym dniem będzie o to trudniej. Jeśli ustawa przetrwa, utkniemy z tym bublem na dobre. W zależności od widzimisię władz raz, ustawa będzie „działać”, a raz będzie zawieszona!

W ciągu kilku tygodni opublikujemy film, na który zrzuciły się osoby zaangażowane w działania na rzecz uchylenia art. 55a ustawy o IPN. Opowiemy w nim o skutkach tego bubla prawnego. Na razie zbieramy informacje i przygotowujemy konspekt. Chcemy dotrzeć z filmem jak najszerzej za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Aktywiści i aktywistki Akcji Demokracji już niejednokrotnie przekonali władze do wycofania się z wcześniej planowanych przepisów. Ostatnio, gdy rząd chciał decydować, na co pójdą pieniądze ze zbiórek publicznych. Tym razem będzie trudniej, bo ustawa już obowiązuje. Nasza nadzieja w tym, że część polityków PiS daje znać, że należy pójść po rozum do głowy. Kliknij poniżej, aby podpisać apel.

Sprzeczne komunikaty płyną nawet z Prokuratury Generalnej, kierowanej przez Zbigniewa Ziobrę, z którego resortu – ministerstwa sprawiedliwości wyszła ustawa. Jako prokurator stwierdził, że ustawa jest… niekonstytucyjna [2]. Skoro więc sami twórcy wiedzą, że popełnili błąd, przypomnijmy im, że to właściwy moment na nowelizację. Kliknij link, aby podpisać apel.

[1] „Art. 55a. 1. Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie określone w art. 6 Karty Międzynarodowego Trybunału Wojskowego załączonej do Porozumienia międzynarodowego w przedmiocie ścigania i karania głównych przestępców wojennych Osi Europejskiej, podpisanego w Londynie dnia 8 sierpnia 1945 r. (Dz. U. z 1947 r. poz. 367), lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 3. Wyrok jest podawany do publicznej wiadomości.

2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie lub karze ograniczenia wolności.

3. Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w ust. 1 i 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej lub naukowej.

[2] Prokurator Generalny: Jeden z przepisów nowelizacji ustawy o IPN jest niekonstytucyjny, Dziennik.pl, 22.03.2018 r.

(Bogumił Kolmasiak)