Generali to jeden z największych ubezpieczycieli na polskim rynku. Kilka milionów z nas ubezpiecza życie, domy, a także zdrowie w tej firmie. Troska o indywidualnych klientów to tylko jedna strona ubezpieczeniowego giganta. Z drugiej strony, ubezpiecza on inwestycje w przemysł węglowy w Polsce. A to właśnie ten przemysł odpowiada za blisko 6 tys. przedwczesnych zgonów rocznie [1].

Tysiące osób w Polsce cierpi na schorzenia układu oddechowego i krążenia związane z zatrutym powietrzem. W naszych miastach smog nie pozwala oddychać przez wiele tygodni w roku. Spalanie węgla w polskich elektrowniach jest jedną z bezpośrednich przyczyn zanieczyszczenia powietrza. Tymczasem Generali, ubezpieczając kolejne projekty węglowe, podtrzymuje ten stan rzeczy.

Tylko od 2013 roku Generali zabezpieczyło realizację aż ośmiu takich projektów w Polsce [2]. Razem z innymi korporacjami ubezpiecza na przykład rozwój największej w Europie elektrowni węglowej w Opolu, gdzie nowe bloki energetyczne zaczną działać w 2019 roku. Możemy ich jednak powstrzymać przed przykładaniem ręki do kolejnych trujących inwestycji.

W ciągu najbliższych tygodni Generali będzie przygotowywać się do Zgromadzenia Akcjonariuszy. To świetny moment, aby Zarząd i akcjonariusze zobaczyli społeczny sprzeciw wobec zarabiania na inwestycjach szkodzących zdrowiu nas wszystkich. Teraz mamy szansę wywalczyć jasną deklarację zaprzestania ubezpieczeń energetyki węglowej.

Twój podpis pod apelem pokaże Generali, że Ty i i tysiące osób nie zgadzają się na kolejne inwestycje węglowe w Polsce. Razem możemy sprawić, że firma zmieni swoją politykę.

Hasło reklamowe Generali „Życie się zmienia. Zmieniają się ubezpieczenia.” jeszcze nigdy nie wydawało się tak aktualne. Zachodni świat odchodzi od węgla. Zażądajmy więc, aby podążając z duchem czasu, firma zmieniła swoją politykę i przestała wspierać inwestycje przyczyniające się do zmian klimatu. Podobne rozwiązania przyjęły już inne fundusze ubezpieczeniowe, np. AXA. Jeśli skłonimy do tego kolejny, koszty ubezpieczania węglowych inwestycji będą tak wysokie, że staną się one nieopłacalne.

Razem udało nam się już wiele osiągnąć. Na Śląsku i Mazowszu, dzięki e-mailom do radnych i petycjom, przyjęto uchwały antysmogowe. Wspólnie sprawiliśmy też, że łamiący prawa pracownicze szef InPostu stał się „persona non-grata” na forum dotyczącym innowacji w biznesie. Ubezpieczanie projektów energetyki węglowej podtrzymuje iluzję, że to dobre i opłacalne inwestycje.

Monika Matus

[1],[2]Raport Unfriend Coal: Dirty Business: Insurance companies supporting the growth of Polish coal