Aktualności

Wolna Warszawa bez Faszyzmu

1 sierpnia, w 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w centrum Warszawy zawisł ogromny billboard z hasłem „Warszawa wolna. Bez faszyzmu”, sfinansowany w całości przez aktywistów i aktywistki Akcji Demokracji. Billboard i spot filmowy na tablicach LED pojawią się już dzisiaj przy Rondzie Dmowskiego w Warszawie. Ukażą się one w miejscu rozpoczęcia Marszu Powstańców, organizowanego corocznie przez środowiska faszystów. Powstanie i utrzymanie tych billboardów i spotów medialnych, to zasługa kilku tysięcy aktywistów i aktywistek Akcji Demokracji, którzy zrzucili się na nie, przekazując drobne kwoty w ciągu ostatnich kilku tygodni. „Te billboardy to przekaz, że Ruch Akcji Demokracji, oparty na wartościach takich jak prawa człowieka, równość, wolność, akceptacja i otwartość, nie zgadza się na zawłaszczanie tego niezwykle ważnego dla osób mieszkających w Polsce święta przez środowiska faszystowskie, skrajnie prawicowe i nacjonalistyczne. Powstańcy walczyli o kraj wolny od faszyzmu, tymczasem 1 sierpnia na ulicach Warszawy widzimy symbol kotwicy ruchu oporu w zestawieniu z symbolami i okrzykami faszystowskimi. To dramatyczny i przerażający obrazek. Nie zgadzamy się na to.” - mówi Monika Matus z Akcji Demokracji. Ruch Akcji Demokracji od wielu miesięcy walczy z przejawami zachowań faszystowskich w przestrzeni publicznej. 38 tys. osób podpisało apel o rozwiązywanie zgromadzeń o takim charakterze w kolejnych polskich miastach i miejscowościach. Wierzymy, że stanowcze działania władz miejskich i samorządowych to niezbędny element zatrzymania „brunatnej fali” na polskich ulicach.

Zebraliśmy 125 tys. dla Tęczowego Białegostoku!

Aktywiści i aktywistki Akcji Demokracji pokazali wielką solidarność wpłacając 125 tys. złotych na wsparcie społeczności LGBT+ w Białymstoku. Dorzuciło się ponad 2200 osób! W sobotę, 20 lipca, ulicami Białegostoku przeszedł Pierwszy Marsz Równości, organizowany przez Tęczowy Białystok. Osoby uczestniczące wykazały się wielką odwagą, pięknem i determinacją. Marsz był wyrazem walki o Białystok wolny od uprzedzeń, dyskryminacji i wykluczenia. Kolorowy, radosny pochód zakłóciła grupa pseudokibiców i nacjonalistów - w stronę osób, biorących udział w pochodzie leciały wyzwiska i niebezpieczne przedmioty, a motywowani nienawiści pseudokibice urządzali na mieście łapanki. Policja nie zapewniła wystarczającej ochrony. W tym samym czasie część prorządowych mediów, Kościół i politycy podsycali atmosferę nienawiści swoimi wypowiedziami i działaniami. Dziś musimy pokazać solidarność z białostocką społecznością LGBT+. Organizujemy zbiórkę, z której 100% środków zostanie przekazanych na działalność Tęczowego Białegostoku - organizatora marszu. Zbiórka pozwoli działać organizacji w tym trudnym czasie, a dla nas będą okazją pokazania, że jesteśmy razem i wspólnie walczymy o ważne dla nas sprawy! Solidarność naszą bronią! --- Cele Stowarzyszenia Tęczowy Białystok to: - upublicznienie dyskusji na temat problemów mniejszości seksualnych, - kształtowanie postaw tolerancji i przełamywanie uprzedzeń wobec osób nieheteronormatywnych w Polsce - działania na rzecz zniesienia w polskim systemie prawnym zapisów dyskryminujących ze względu na orientację seksualną, - propagowanie wiedzy na temat orientacji seksualnych i tożsamości płciowych, - kształtowanie pozytywnej tożsamości osób nieheteronormatywnych, - walka z dyskryminacją i przeciwdziałanie przejawom homofobii w społeczeństwie. Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez nieodpłatną: - działalność edukacyjną, - kształtowanie przestrzeni miejskiej przyjaznej osobom nieheteronormatywnym, - integrację środowiska lgbt w województwie podlaskim, - współpracę z innymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi w zakresie - równouprawnienia iprzeciwdziałania dyskryminacji - prowadzenie działalności wydawniczej, informacyjnej - występowanie z petycjami, wnioskami i apelami do władz publicznych.

Stawiaj opór homofobii

Już kilkanaście gmin, powiatów i województw ogłosiło się „wolnymi od LGBT”. W jednej z prawicowych gazet pojawić się mają naklejki z napisem „strefa wolna od LGBT”. Na jutrzejszy Marsz Równości w Białymstoku mobilizują się chuligańskie bojówki stadionowe z całej Polski. Nienawiść płynie z kościelnych ambon i rządowej telewizji. Fundacja PRO – Prawo do życia, radykalna organizacja katolicka, złożyła właśnie w Sejmie projekt ustawy, zgodnie z którym za rzetelną edukację seksualną na temat np. orientacji seksualnej można będzie iść do więzienia. Ta retoryka coraz bardziej zbliża się do wzorów faszystowskich – chce wyrzucić jakąś część społeczeństwa poza nawias, odebrać jej człowieczeństwo i prawo do normalnego życia. Nie będziemy tu cytować wszystkich tych obrzydliwych wypowiedzi ani pokazywać paskudnych grafik. My mamy na nią swoją odpowiedź, oto ona: Nagonka prawicowych instytucji i mediów tworzy realne zagrożenie dla zdrowia i życia 2 mln mieszkańców i mieszkanek Polski ze społeczności LGBT+. Systemowa homofobia nie tylko odbiera godność i obraża – to co się dzieje, naprawdę może kogoś doprowadzić do samobójstwa, może sprawić, że ktoś zostanie pobity albo skrzywdzony. Nienawiść i pogarda tak powszechnie występujące w przestrzeni publicznej mają swoje straszne konsekwencje. 70 proc. nastolatków LGBT+ myśli o samobójstwie. W tym roku pożegnaliśmy Milo Mazurkiewicz, transpłciową aktywistkę, która odebrała sobie życie, bo nie była w stanie znieść dotykającej jej transfobii. Wiele innych osób żyje w strachu, wiele czuje, że odbiera im się prawo do normalnego, szczęśliwego życia. Homofobiczny przekaz dociera też do rodzin osób LGBT+ i niszczy je od środka, sprawia, że ludzie ukrywają się ze swoją tożsamością przed najbliższymi. W takiej sytuacji milczenie oznacza zgodę na to, co się dzieje. Zgodę na faszystowskie wskazywanie ‘gorszych’ a przez to wykluczanie i segregację, na homofobię i transfobię, na krzywdę i wykluczenie. Możesz coś zrobić, żeby wesprzeć społeczność i osoby LGBT+ w Polsce. Możesz odezwać się do kogoś, kogo znasz i powiedzieć po prostu „Hej, jestem z Tobą, wspieram Cię, to straszne, co się dzieje”. Możesz iść na Marsz Równości w swoim mieście. Możesz też zamówić naklejki, drukowane przez Akcję Demokrację. Taka naklejka w miejscu pracy, w bloku, w przestrzeni publicznej sprawi, że ktoś, kto będzie przechodził obok, pomyśli „nie jestem sam, nie jestem sama”. Trwająca nagonka ma dużą siłę – ale nasza solidarność jest większa i silniejsza. Możemy i musimy okazać osobom LGBT+ tak potrzebne im dzisiaj wsparcie. Nawet małe, symboliczne działania ma sens, możesz dzięki temu uratować życie komuś, kto właśnie zastanawia się nad sensem życia w tej okrutnej, dotykającej do żywego rzeczywistości nienienawistnej nagonki.  Daj nam znać jak najszybciej, ilu naklejek potrzebujesz – w jednym pakiecie będzie ich pięć. Możesz też pomóc nam sfinansować ich druk i wysyłkę!

ZAMÓW NAKLEJKI [WYCZERPANE]

WESPRZYJ DRUK I PRZYGOTOWANIE

   

Solidarnie przeciw Komitetowi Rozbiórki Sądownictwa

Łukasz Biliński to sędzia, który w ostatnich latach orzekał zgodnie z prawem, a nie partyjnym interesem obecnej władzy. Uniewinnił między innymi naszych przyjaciół – Kubę Kocjana i Krystynę Zowczak-Jastrzębską, którzy brali udział w blokadzie marszu neofaszystowskiego w 2017 roku oraz Elę Hołoweńko, która wykorzystała symbol Polski Walczącej podczas demonstracji feministycznej. Dzięki niemu osoby, które de facto nie złamały prawa, nie zostały niesprawiedliwie skazane i nadal chcą walczyć o lepsze jutro bez faszyzmu i dyskryminacji. Niestety, tacy sędziowie już niedługo nie będą mogli orzekać, a wielu innych będzie się obawiało wydawać podobne wyroki. Łukasz Biliński został bowiem odwołany ze swojego stanowiska i przeniesiony do wydziału rodzinnego przez Macieja Miterę, swojego politycznie umocowanego przełożonego i rzecznika Komitetu Rozbiórki Sądownictwa, czyli grupy politycznych nominatów, którzy zastąpili dawną Krajową Radę Sądownictwa. Dlatego wczoraj wraz z przyjaciółmi z Obywateli RP stanęliśmy licznie przed Sądem Rejonowym, gdzie pracuje sędzia Biliński. Pokazaliśmy, że nie ma zgody społecznej na takie decyzje. Nacisk jest konieczny – jeśli go zabraknie, politycy tacy jak Ziobro czy Mitera będą się czuli jeszcze bardziej bezkarni, a sędziowie zostaną poddani jeszcze silniejszym  represjom. Musimy wspierać tych sędziów, którzy wciąż orzekają zgodnie z literą prawa, a nie tak, jak każe im Zbigniew Ziobro. Okażmy im swoją solidarność i szacunek. O tym wszystkim mówiliśmy wczoraj pod sądem na Marszałkowskiej. Warto, żeby o naszych protestach, o tworzonym przez nas społecznym nacisku, dowiedziało się jak najwięcej osób – dlatego bardzo prosimy Cię o udostępnienie tej informacji i zdjęć z naszego protestu. Pokażmy, że jest nas wiele i wielu, bo tak naprawdę wszyscy jesteśmy zagrożeni skutkami reform Zbigniewa Ziobry, i każdemu mogą zostać odebrane podstawowe swobody obywatelskie. Niech Twoi znajomi, przyjaciele i rodzina dowiedzą się, jakie mogą być skutki demontażu systemu sprawiedliwości.

UDOSTĘPNIJ

Powstańcy walczyli z faszystami

W sierpniu na ulice Warszawy prawdopodobnie po raz kolejny wyjdą faszyści. Pod pretekstem upamiętniania bohaterów Powstania Warszawskiego i Bitwy Warszawskiej będą wznosić hasła i okrzyki nawołujące do nienawiści i przemocy. Kominiarki na twarzach, huk odpalanych rac, czerwony dym spowijający centrum Warszawy i koszulki z symbolem falangi oraz agresywny tłum wykrzykujący hasła o wielkiej białej Polsce – to budzi strach i najgorsze skojarzenia. Nie tak wyobrażamy sobie czczenie pamięci młodych bohaterów, walczących z nazistami o wolną Warszawę i Polskę. Powstanie Warszawskie to bardzo ważna część polskiej historii. Dla wielu osób żyjących w Polsce to jedno z ważniejszych wydarzeń ostatniego stulecia. Nie pozwólmy, by było zawłaszczane przez skrajną prawicę, by ten dzień wybrzmiewał nacjonalistycznymi postulatami, z którymi przecież walczyli powstańcy! W zeszłym roku marsz ONR-u w tym dniu został rozwiązany przez ówczesne władze stolicy. Aby pokazać sprzeciw dla takiej wizji obchodzenia tej ważnej rocznicy, chcemy zawiesić w centrum Warszawy, w miejscu planowanego zgromadzenia, billboard z napisem „Wolna Warszawa. Bez faszyzmu”. Chcemy nim dać wyraźny sygnał prezydentowi Trzaskowskiemu, że od niego także oczekujemy zdecydowanej reakcji. To ważne, aby wyraźnie nazywać i piętnować zachowania faszystowskie w przestrzeni publicznej. Jeśli nie będziemy zdecydowanie reagować na agresję, przemoc i nienawiść, faszyści coraz pewniej będą czuli się na ulicach Polski, a osoby takie jak ja i Ty, będą bały się brać udział w uroczystościach, które powinny nas jednoczyć, a nie dzielić! Billboard, który powiesimy, pokaże bardzo dobitnie, czym tak naprawdę jest wznoszenie okrzyków i odpalanie rac przez reprezentantów skrajnej prawicy. To nie patriotyzm, to faszyzm! Zachęcamy do wsparcia przygotowania billboardu.

Kliknij, aby dorzucić się do billboardu.

Przeprosiny

Przeprosiny

Fundacja Akcja Demokracja niniejszym oświadcza, że przy organizacji plebiscytu Złamany Goździk przypisywała księdzu Marcinowi Różańskiemu wypowiedź dotyczącą powinności żony względem męża o zniekształconej treści, a ponadto bez wzięcia pod uwagę kontekstu jego radiowej wypowiedzi; Fundacja zasugerowała się w tym zakresie jedynie fragmentem wypowiedzi, rozpowszechnianym wcześniej przez media. Z całej wypowiedzi w jej rzeczywistym brzmieniu wynika inny sens oraz zamierzenia odmienne od zacytowanych. Wszelkie informacje o błędnie przypisywanym cytacie i nagrodzie zostały usunięte z serwisów Akcji Demokracji. Ponadto, Fundacja przeprasza, że pod internetowymi publikacjami na ten temat, znalazły się wulgarne i nawołujące do przemocy komentarze, które nie zostały szybko zmoderowane.”

Fundacja przeprasza księdza Marcina Różańskiego za zaistniałą sytuację i obiecuje lepszą weryfikację informacji podczas przyszłych działań.

 

Fundacja Akcja Demokracja

Dopisz się!


Aby dostawać od nas informacje na temat nowych i trwających kampanii, dopisz się po prawej stronie. Jeżeli już kiedyś wzięłaś lub wziąłeś udział w jakiejś z naszych kampanii, i otrzymujesz od nas wiadomości e-mail, nie musisz się dopisywać.


Administratorem danych osobowych jest Fundacja Akcja Demokracja z siedzibą w Warszawie przy ul. Żurawiej 24a/8. Dane wykorzystywane będą do przeprowadzenia tej kampanii, aby poinformować Cię o kolejnych naszych działaniach (w tym za pomocą poczty elektronicznej) oraz w celach statystycznych. Podanie danych oznaczonych * jest obowiązkowe, podanie pozostałych danych jest dobrowolne. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, a Swoje dane możesz w każdej chwili poprawiać. Więcej w polityce prywatności.