Aktualności

Wyrok TSUE. Żegnamy Izbę Dyscyplinarną i neoKRS! 

   

Aktywiści i aktywistki Akcji Demokracji przynieśli dziś pod Sąd Najwyższy kilkadziesiąt pustych walizek. W ten sposób dali jasne przesłanie sędziom z Izby Dyscyplinarnej i z neoKRSu powołanym niezgodnie z prawem, że mają zaprzestać swoich działań i zacząć się pakować, by opuścić te instytucje.

W ten sposób Akcja Demokracja komentuje wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), który 12 listopada dostarczył wskazówki co do sposobu usunięcia politycznych nominatów z Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Podczas wydarzenia sytuację po wyroku komentowali także przedstawiciele Wolnych Sądów:

„Stając przed sądem, obywatele i obywatelki chcą mieć pewność, że wydany w ich sprawie wyrok będzie niepodważalny. W sytuacji, jaką mamy teraz, nie ma takiej pewności. W interesie wszystkich jest to, aby na podstawie wyroku TSUE sytuację szybko uporządkować” - powiedziała mec. Sylwia Gregorczyk-Abram będąca pełnomocniczką sędziów SN w trakcie postępowania przed TSUE.            

„Szybkie zainicjowanie przez Senat prac nad ustawą wdrażającą wyrok TSUE da wyraźny sygnał nieprawidłowo obsadzonym instytucjom, sędziom i neo-KRSowi, że muszą powstrzymać się od podejmowania dalszych bezprawnych decyzji. Natychmiastowa odpowiedź Senatu na wyrok TSUE może również ukrócić niepewność tysięcy osób stających przed sądem co do tego czy sądzi ich niezależny sędzia i czy wyrok w ważnej dla nich sprawie jest wyrokiem w mocy prawa.” - powiedział Piotr Cykowski z Akcji Demokracji.

Dlatego Akcja Demokracja wspólnie z Wolnymi Sądami zainicjowały zbieranie podpisów pod apelem skierowanym do Senatu oraz Sądu Najwyższego o jak najszybsze podjęcie działań wykonujących wyrok Trybunału w Luksemburgu. Można go podpisać w internecie na stronie: https://dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/senat-kresneokrs-sign

Aktywiści przynieśli także pod Sąd Najwyższy Pakt na rzecz Reformy i Naprawy Wymiaru Sprawiedliwości, który w trakcie kampanii wyborczej poparły wszystkie siły opozycji obecne teraz w Parlamencie. Akcja Demokracja oczekuje, że politycy Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL obecni w Senacie złożą szybko projekt ustawy przywracający zgodny z Konstytucją tryb powoływania sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Więcej zdjęć z wydarzenia: https://www.flickr.com/photos/165985204@N07/albums/72157711861460343 

Wyrok TSUE. Żegnamy neoKRS! Zaproszenie

Co: Briefing prasowy Akcji Demokracji oraz Inicjatywy Wolne Sądy po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Kiedy: 20.11, środa, godzina 12:00 Gdzie: Sąd Najwyższy w Warszawie, plac Krasińskich 2/4/6 Akcja Demokracja i Inicjatywa Wolne Sądy zapraszają w środę 20 listopada o godz. 12.00 pod Sąd Najwyższy na briefing prasowy i happening, w dzień po ogłoszeniu przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) kluczowego wyroku w sprawie umocowania sędziów Izby Dyscyplinarnej przy Sądzie Najwyższym oraz tzw neoKRS. Podczas wydarzenia przedstawiciele Inicjatywy Wolne Sądy - mec. Sylwia Gregorczyk-Abram i mec.Michał Wawrykiewicz, będący jednocześnie pełnomocnikami sędziów Sądu Najwyższego w czasie postępowania przed TSUE, skomentują treść wyroku oraz jego znaczenie dla zatrzymania dalszego upolityczniania wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Przedstawiciele Akcji Demokracji przedstawią postulaty związane z wdrażaniem wyroku przez polskie władze: Oczekujemy realizacji zobowiązań wyborczych przez siły prodemokratyczne, które podpisały przed wyborami “Pakt na rzecz Naprawy i Reformy Wymiaru Sprawiedliwości”. Prezentacji towarzyszyć będzie happening obrazujący społeczne oczekiwania wobec niezgodnego z konstytucją składu neoKRS i Izby Dyscyplinarnej przy Sądzie Najwyższym. Domagamy się natychmiastowego powstrzymania się od dalszych działań neoKRS powoływania kolejnych sędziów do Sądu Najwyższego jak i sądów powszechnych w całej Polsce. Obecne rozwiązania godzą w porządek prawny oraz interesy mieszkańców i mieszkanek. Niejasny status sędziów powoływanych przez neoKRS poddaje w wątpliwość niezależność i sprawiedliwość orzeczeń w sprawach najważniejszych dla kraju, jak i tych decydujących o osobistych losach tysięcy osób. Wyrok, jaki we wtorek 19 listopada wydał Europejski Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jest odpowiedzią na pytania prejudycjalne skierowane do Trybunału przez część sędziów Sądu Najwyższego.Dotyczyły one stwierdzenia, czy obecna Izba Dyscyplinarna jest niezależnym sądem według  prawa europejskiego skoro została powołana przez zależna politycznie Krajową Radę Sądownictwa. 27 czerwca tego roku rzecznik generalny TSUE, Jewgienij Tanczew, ocenił, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie spełnia unijnych standardów, ponieważ w procesie opiniowania  sędziów na te stanowiska brała udział Krajowa Rada Sądownictwa w obecnym kształcie, który nie gwarantuje jej niezależności od polityków. Dodatkowe informacje: Pakt Senacki TUTAJ. Wyrok TSUE TUTAJ.

„Za wolność Waszą i naszą!”

11 listopada świętowaliśmy niepodległość na Antyfaszystowskim Marszu zorganizowanym wspólnie z grupami Koalicji Antyfaszystowskiej; Studenckim Komitetem Antyfaszystowskim, Porozumieniem Kobiet 8 Marca, ruchami klimatycznymi czy kolektywem Syrena. W kolorowym, radosnym pochodzie ulicami Warszawy przeszło 12 tysięcy osób, skandując pokojowe hasła nawiązujące do wolności, solidarności, tolerancji i różnorodności. Akcji Demokracja była częścią tego przemarszu, przypominając jednocześnie cytaty i portrety bohaterów i bohaterek, którzy walczyli z faszyzmem, min. Marka Edelmana czy Alfredę Markowską. - Faszyzm i skrajny nacjonalizm ma się w Polsce dobrze, właśnie maszeruje ulicami tego miasta. Już jutro w Sejmie zasiądzie 12tu nowych posłów, którzy nie tylko otwarcie mówią o chęci dyskryminacji, rasizmie czy ograniczaniu praw kobiet. Oni będą chcieli takie zmiany wprowadzać. Nie ma na to naszej zgody! - mówiła podczas otwarcia Marszu Monika Matus z Akcji Demokracji. W pochodzie uczestniczyli przedstawiciele „zielonego” bloku ruchów klimatycznych, bloku solidarności z osobami LGBT+, czy wreszcie reprezentacja środowisk feministycznych. - Nie idziemy w kontrze do innych marszów, idziemy pokazać wartości, które nami kierują, takie jak szacunek, solidarność, różnorodność. Idziemy aby pokazać, że niepodległość ma znacznie szerszy kontekst niż skrajnie nacjonalistyczne hasła czy faszystowskie symbole, które dzisiaj, niestety pojawiają się z okazji Święta Niepodległości.  - dodawał Jakub Kocjan ze Studenckiego Komitetu Antyfaszystowskiego. W tym roku Marsz skupiał się na najważniejszej obecnie dla nas sprawy, zmianach klimatu. Jak pisali organizatorzy  „Od naszego pokolenia zależy, czy planeta będzie nadal nadawała się do zamieszkania i czy będzie przyjaznym miejscem dla wszystkich. Potrzebujemy radykalnych działań, a według naukowców mamy 11 lat na powstrzymanie zmian klimatu. To wszystko nie będzie możliwe bez zmiany w naszych głowach i sercach – bez zmiany wartości.”

Plan Akcji na 11 listopada

Od kilkunastu lat Święto Niepodległości jest w Polsce Świętem Nienawiści, podczas którego najlepiej zostać w domu. Wiele osób mieszkających w Warszawie po prostu się boi — petard, wrzasków, rasistowskich symboli i przemocy. To nie jest prawdziwe świętowanie, to nie jest patriotyzm oparty na szacunku wobec bliskich. A 11 listopada to przecież też nasze święto. Chcemy tańczyć, śpiewać, być razem. Chcemy tanecznego pochodu, na którym para tej samej płci nie będzie bała złapać się za ręce. Chcemy pokazać, że patriotyzm to nie nienawistne hasła i petardy, tylko radość i troska o innych. To walka o zatrzymanie katastrofy klimatycznej i o prawa tych, którzy są ich nadal pozbawieni. Dlatego Akcja Demokracja dołącza do Koalicji Antyfaszystowskiej, która od kilku lat organizuje tego dnia w Warszawie marsz. W zeszłym roku Akcja wsparła to wydarzenie, teraz oficjalnie je współorganizuje. Nie ma zgody na to, aby 11 listopada mieszkańcy i mieszkanki całej Polski znów usłyszeli w wiadomościach jedynie o wzywaniu do przemocy wobec uchodźców i osób LGBT+ oraz o kolejnych rasistowskich hasłach i krzyżach celtyckich na Marszu Nienawiści w Warszawie, jak ma to miejsce co roku. Niech usłyszą także o naszym marszu – tanecznym pochodzie, który będzie wielkim międzypokoleniowym świętem – od studentów po emerytki. Niech ten radosny korowód niesie w Polskę przesłanie wolności, równości i solidarności, bo to jest nasza siła! Jeśli chcesz dorzucić się na kolorową, antyfaszystowską imprezę 11 listopada, kliknij tutaj.

Co zrobiliśmy na wybory?

Podsumowujemy nasze działania w okresie przed wyborami! ➡️ W ciągu ostatnich tygodni, dzięki zaangażowaniu tysięcy aktywistów i aktywistek Akcji, przeprowadziliśmy największą w Polsce kampanię profrekwencyjną wychodzącą poza internet. Zawieszki na drzwi zachęcające do głosowania dotarły do 60 tysięcy osób. ➡️ Trzy komitety opozycji demokratycznej w obecności kamer telewizyjnych podpisały nasz Pakt na rzecz Naprawy i Reformy Wymiaru Sprawiedliwości. ➡️ Liderki i liderzy większości partii odpowiedzieli jasno na nasze pytanie odnoszące się do klimatu: “Jesteśmy za odejściem od wydobywania i spalania węgla”. ➡️ Włączyliśmy się w akcję #IdziemyNaRekord60Procent. W pierwszy weekend po wyborach samorządy i liczne podmioty tj. teatry czy wydawnictwa oferują szereg bezpłatnych atrakcji. W końcu frekwencja przekroczyła 60%. ➡️ Zareagowaliśmy na aferę w ministerstwie sprawiedliwości, gdy tylko usłyszeliśmy o hejcie który płynął w stronę sędziów z resortu, kierowanego przez Ziobrę. Apel o dymisję ministra podpisało prawie 18 tys. osób. ➡️ Zaapelowaliśmy do liderów opozycji o podpisanie Paktu Senackiego. Tak też się stało - do Senatu wspólnie wystartowały wszystkie siły opozycyjne. To sukcesy naszego ruchu i dowód na to, że kiedy stoją przed nami duże wyzwania, jesteśmy w stanie wspólnie im sprostać.

Trzy pytania w sprawie wyborów odnośnie klimatu

Trzy pytania w sprawie wyborów odnośnie klimatu

10.10.2019, Informacja prasowa, Akcja Demokracja Aktywiści Akcji Demokracji ostatniej nocy, poprzez projekcje na trzech symbolicznych warszawskich budynkach, zadali pytania dotyczące polityki klimatycznej Polski i jej przyszłości. Na kilka dni przed wyborami chcą zwrócić uwagę na wagę wyborów w kontekście nadchodzącej katastrofy klimatycznej. - W najbliższych wyborach parlamentarnych podejmiemy jako społeczeństwo decyzję, czy wybierzemy przedstawicieli i przedstawicielki, którzy w dalszym ciągu będą podejmować decyzje zagrażające naszej przyszłości, czy te i tych, którzy staną po stronie ochrony klimatu, a przez to nas wszystkich - komentuje Weronika Paszewska, dyrektorka Akcji Demokracji. W okresie przedwyborczym pytaliśmy kandydatów i kandydatki wszystkich komitetów wyborczych o ich poglądy na temat wydobycia i spalania paliw kopalnych. – wyjaśnia Monika Matus, kierowniczka kampanii z Akcji Demokracji. - Politycy opozycji z którymi rozmawialiśmy, chociaż przedstawiają często różne sposoby wyjścia z tego kryzysu, są zgodni, że Polska musi odejść od węgla i szukać alternatywnych, czystych źródeł energii. Odpowiedzi polityków na pytanie w sprawie klimatu można obejrzeć na www.akcjademokracja.pl/klimat. Niestety, przedstawiciele partii rządzącej nie odnieśli się do tych kluczowych kwestii. - dodaje Matus. Na Ministerstwie Energii aktywiści wyświetlili pytanie „Czy tu będzie rządzić węgiel?”. - Decyzje dotychczasowych rządów spowodowały, że nasza energetyka nadal opiera się na przestarzałych paliwach kopalnych - węglu, wstrzymywany jest rozwój OZE, a na arenie międzynarodowej rząd polski blokuje ambitne, europejskie polityki klimatyczne. - dodaje Paszewska. Jedno z retorycznych pytań dotyczących przyszłości Polski - “Przegrane szanse na przyszłość?” zostało wyświetlone na głównej siedzibie spółki skarbu państwa PGE - która, jak mówi Monika Matus z Akcji, - zarabia na polskim zacofaniu energetycznym. Na Pałacu Kultury i Nauki wyświetlone z kolei zostało pytanie „Czy klimat wygra wybory?”. Aktywiści chcą nim zwrócić uwagę wyborców i wyborczyń, że ich głosy przy urnie w niedzielę zadecydują o tym, jakie podejście do ochrony klimatu, będzie miał nowy parlament. Strona z odpowiedziami kandydatów i kandydatek w sprawie klimatu: www.akcjademokracja.pl/klimat Relacja fotograficzna z projekcji jest do pobrania TUTAJ.

Dopisz się!


Aby dostawać od nas informacje na temat nowych i trwających kampanii, dopisz się po prawej stronie. Jeżeli już kiedyś wzięłaś lub wziąłeś udział w jakiejś z naszych kampanii, i otrzymujesz od nas wiadomości e-mail, nie musisz się dopisywać.


Administratorem danych osobowych jest Fundacja Akcja Demokracja z siedzibą w Warszawie, ul. Szpitalna 5 lok. 2. Dane wykorzystywane będą do przeprowadzenia tej kampanii, aby poinformować Cię o kolejnych naszych działaniach (w tym za pomocą poczty elektronicznej) oraz w celach statystycznych. Podanie danych oznaczonych * jest obowiązkowe, podanie pozostałych danych jest dobrowolne. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, a Swoje dane możesz w każdej chwili poprawiać. Więcej w polityce prywatności.