Aktualności

#WirusŻyczliwości. Akcja Demokracja pomaga znaleźć wsparcie w czasie epidemii

W poniedziałek 30 marca Akcja Demokracja uruchomiła serwis, który ma ułatwiać łączenie się w małe, sąsiedzkie grupy samopomocy osobom poszukującym wsparcia z tymi, które chcą go udzielić. Wirus Życzliwości to odpowiedź ruchu społecznego na kryzys związany z epidemią koronawirusa. Coraz więcej osób, szczególnie w grupie podwyższonego ryzyka zakażeniem, potrzebuje wsparcia w codziennych czynnościach, takich jak pójście po zakupy lub wyprowadzenie psa na spacer. "Problemem nie jest brak osób gotowych wspierać innych w tym trudnym czasie - widać to w setkach grup pomocowych, w których pojawiają się jedno za drugim ogłoszenia o gotowości do działania. Problemem jest to, że osoby poszukujące pomocy często nie wiedzą o tym, że sąsiad lub sąsiadka z bloku obok ogłosiła na facebooku, że chętnie wesprze osoby, które tego potrzebują.”  - mówi Tomasz Szymanderski-Pastryk, młodszy kampanier w zespole Akcji Demokracji. Wirus Życzliwości (www.wiruszyczliwosci.pl) pozwoli potrzebującym wsparcia i wspierającym znaleźć się nawzajem, a przy okazji zachęci wszystkich do zakładania lokalnych grup sąsiedzkich w całej Polsce. “Wyzwaniem jest również obecnie gąszcz informacji w grupach obejmujących swoim zasięgiem całe duże, ale też i mniejsze miejscowości. Stąd pomysł na miejsce w internecie, w którym można wyszukać lub dodać grupę w skali sąsiedzkiej, coś na wyciągnięcie ręki.” - dodaje Oktawiusz Chrzanowski, kierownik kampanii w Akcji Demokracji. Na stronie wiruszyczliwosci.pl czytamy: "Najczęściej potrzebujemy kogoś z bliskiego sąsiedztwa. Dlatego zachęcamy do zakładania swoich grup dla najbliższego otoczenia (bloku, budynku, ulicy, wsi, osiedla), tak żeby móc pozostać w bliskim kontakcie. Swoje potrzeby trudno wyrazić anonimowo, a sąsiedzka bliskość potrafi tę anonimowość skutecznie przezwyciężyć". Serwis będzie również rozbudowywany o porady na czas społecznego dystansowania się w trakcie epidemii. Jeśli chcesz dołączyć do inicjatywy #WirusŻyczliwości, możesz założyć grupę sąsiedzką odwiedzając stronę wiruszyczliwosci.pl.

Czy rząd pomoże 2,6 mln mieszkanek i mieszkańców Polski pracujących na umowach śmieciowych i samozatrudnieniu?

Już ponad 7 tys. osób apeluje do głównych sił parlamentarnych o szybkie i solidarne działania wobec osób zatrudnionych w oparciu o umowy-zlecenie, o dzieło oraz na samozatrudnieniu. "Polskie państwo, działając natychmiast, decyzją Sejmu i Senatu, powinno zapewnić godne zabezpieczenie finansowe osobom, które z powodu epidemii koronawirusa utracą już wkrótce środki do życia." - czytamy w apelu na stronie akcjademokracja.pl.

W związku z zagrożeniem epidemicznym setki tysięcy osób straciło możliwość zarabiania pieniędzy i na bieżąco tracą możliwość utrzymania siebie i swoich bliskich. Na innych niż umowa o pracę formach zatrudnienia pracuje w Polsce nawet 2,6 mln osób. Często są rozliczani "za godzinę" lub "na akord". Kryzys, w jakim obecnie się znajdujemy, sprawia, że za chwilę będą mieli problem ze spłatą kredytów mieszkaniowych, opłaceniem czynszu i innych rachunków, a nawet zaspokojeniem podstawowych potrzeb, takich jak zakup leków czy jedzenia dla siebie i swoich bliskich, w tym dzieci.

Akcja Demokracja apeluje do polityków i polityczek o konkrety. W środę, 18 marca, aktywiści Akcji przekazali apel politykom Lewicy. W imieniu trzeciej siły parlamentarnej podpisy wraz z petycją odebrali Krzysztof Śmiszek i Magdalena Biejat, osoby członkowskie prezydium klubu.

ZOBACZ FILM Z TELEKONFERENCJI AKCJI DEMOKRACJI I LEWICY

"Dziękuję za wyjście do polityków i pilnowanie ich, aby mieli te rzeczy na uwadze" - powiedziała Magdalena Biejat podczas telekonferencji. "Na spotkaniach z rządem nasi przedstawiciele nieustannie domagają się odpowiedzi na te tematy, które porusza Wasz apel, tzn. kwestie zabezpieczenia miejsc pracy i bezpieczeństwa ludzi, którzy mogą utracić dochód z dnia na dzień w związku z koronawirusem. Krzysztof Śmiszek zadeklarował, że propozycje Akcji Demokracji będą zgłaszane na forum parlamentu przez Lewicę. "Jeśli debata się odbędzie w Parlamencie, to my na pewno Wasze propozycje będziemy zgłaszali" - zadeklarował wiceszef klubu Lewicy.

Również w środę rząd zaproponował pewne rozwiązania wobec osób na umowach cywilnoprawnych. Mowa o jednorazowym wsparciu w wysokości 2 tys. złotych brutto (80% płacy minimalnej). "Tarcza antykryzysowa wobec tej grupy to działania niewystarczające. Tarcza nie wystarcza" - ocenia Bogumił Kolmasiak z zespołu Akcji Demokracji. "Potrzebne są systemowe rozwiązania, tym bardziej, że można spodziewać się, że kryzys jeszcze potrwa. Jednorazowa pomoc wystarczy ludziom wynajmującym mieszkania na zapłatę jednego czynszu, a co dalej? Niezbędne jest dużo większe zaangażowanie państwa - ocieramy się o poważny kryzys,  ponad 2 miliony osób z dnia na dzień traci środki do życia. Do państwa należy zadbanie o tych i te, które zaraz mogą stracić mieszkania, wpaść w długotrwałe długi, przymierać głodem" - dodał. “Możliwe jest wykorzystanie przez państwo innych również instrumentów niż zasiłki, które same powinny dawać pewność funkcjonowania na długie miesiące. Wakacje kredytowe dla tych, których budżety domowe są obciążone takimi zobowiązaniami - rząd może narzucić takie działanie bankom. Zawieszenie opłat za prąd i media komunalne czy za internet, który zapewnia obecnie spójność społeczną w dużym stopniu. Państwo musi odważnie podejść do sprawy godnego zabezpieczenia funkcjonowania osób bardzo długo wyrzucanych poza kodeksową realizację zobowiązań pracodawców i państwa wobec pracowników.

Na przełomie tego i kolejnego tygodnia Akcja Demokracja chce doręczyć apel politykom Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Prawa i Sprawiedliwości - aktywiści i aktywistki będą dalej wywierać presję na tych, do których należy obowiązek zaproponowania działań.

Śledź działania Akcji Demokracji pod hashtagiem: #TarczaNieWystarcza na Twitterze.

Pożegnalne kartki dla #NeoKRS: aktywiści Akcji Demokracji ślą pocztówki m.in. Nawackiemu [komunikat prasowy]

Już ponad 400 osób zamówiło pocztówki pożegnalne dla #neoKRS (określenie Krajowej Rady Sądownictwa, w której skład wchodzą polityczni nominaci). To odpowiedź aktywistek i aktywistów Akcji Demokracji na ujawnienie treści list poparcia do tej instytucji, które ujawniły, że jeden z jej członków, Maciej Nawacki, nie miał wymaganej liczby podpisów. Ponieważ wszyscy członkowie neoKRS zostali wybrani jedną uchwałą, przekreśla to cały organ. - NeoKRS jest nieobsadzony i konieczny jest ponowny wybór członków, tym razem już Krajowej Rady Sądownictwa, na podstawie ustawy realizującej postulaty z Paktu na Rzecz Naprawy i Reformy Wymiaru Sprawiedliwości, przygotowanego przez Akcję Demokrację. - przekonuje Jakub Kocjan, kampanier Akcji Demokracji. Przed wyborami parlamentarnymi Akcja Demokracja przekonała główne siły demokratyczne – Koalicję Obywatelską, Lewicę i Polskie Stronnictwo Ludowe - do poparcia postulatów tj. m.in. stworzenia Rady Społecznej przy KRS czy wprowadzenia wysłuchań publicznych dla kandydatów. Pocztówki można zamawiać do końca niedzieli. Będą rozsyłane do aktywistów w przyszłym tygodniu, z zachętą do wysyłania ich do nieprawidłowo wybranych członków KRS.  Pożegnanie #neoKRS to niejedyne działanie podejmowane przez Akcję Demokrację w obszarze obrony resztek niezależności wymiaru sprawiedliwości. 25 tysięcy osób podpisało się pod apelem do Komisji Europejskiej o skierowanie tzw. ustawy kagańcowej (wraz z zabezpieczeniem) do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Kampania jest realizowana wspólnie z Komitetem Obrony Demokracji, Obywatelami RP, Frontem Europejskim, Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet, Wolnymi Sądami, Amnesty International Polska, Helsińską Fundacją Praw Człowieka oraz Projektem:Polska. Apel można podpisać na stronie: http://akcja.link/europo-nkr  Na tej stronie można zamówić pocztówki: http://akcja.link/pozegnanie-neokrs  Kontakt w sprawie: Bogumił Kolmasiak tel. 737 504 708 bogumil.kolmasiak@akcjademokracja.pl 

“Siemens, nie igraj z ogniem w Australii!” Protest pod siedzibą Siemensa w Warszawie

W najbliższą środę (05.02.2020 r.) o godz. 13:00 aktywistki i aktywiści Akcji Demokracji zjawią się pod siedzibą Siemensa w Warszawie przy ul. Żupniczej 11. Będzie to część prowadzonej w kilku krajach kampanii wymierzonej w działania Siemensa sprzyjające pogłębianiu kryzysu klimatycznego. Aktywiści i aktywistki domagają się zablokowania przez walne zgromadzenie akcjonariuszy Siemensa umowy z Grupą Adani na dostawę systemu sygnalizacyjnego. Już ponad 300 tysięcy osób z Polski, Niemiec, Austrii, Rumunii, Węgier, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych , podpisało apel wzywający tę międzynarodową korporację do wycofania się z kontraktu z pomocy grupie Adani w budowie kopalni węgla. Jeśli zostanie wybudowana, będzie największą kopalnią na świecie, zajmując obszar zbliżony do powierzchni Warszawy.To ogromne zagrożenie dla klimatu i naszej przyszłości. Gdyby kopalnia została wybudowana, spalanie wydobywanego przez nią w ciągu roku węgla, będzie oznaczać emisję ok. 77 milionów ton CO2. W sytuacji, gdy dla powstrzymania katastrofy klimatycznej, musimy ograniczać emisję, jest to sytuacja niedopuszczalna.  Warszawski protest to część międzynarodowej akcji. Największe wydarzenie, organizowane przez niemiecką organizację campact!, odbędzie się w środę 5 lutego w Monachium, w którym mieści się siedziba główna koncernu Siemens. Podczas spotkania akcjonariuszy, protestować będą tysiące osób, w tym najprawdopodobniej Greta Thunberg. Warszawskie wydarzenie będzie miało formę pikiety. Do siedziby Siemensa zostanie dostarczonych prawie 4000 podpisów zebranych pod apelem do Siemensa w Polsce. Apel: https://dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/siemens-nie-igraj-z-ogniem fot. piątkowy protest w Wiedniu, organizowany przez naszą siostrzaną organizację Aufstehn!

Siemens: nie igraj z ogniem w Australii!

Australia wciąż płonie. Od jesieni trawią ją najgorsze pożary buszu w historii kontynentu. Zginęły w nich miliardy zwierząt i kilkudziesięciu walczących z żywiołem ludzi. To skutki kryzysu klimatycznego, którego przyczyną jest spalanie paliw kopalnych. Tymczasem w Carmichael (Queensland) w Australii ma zostać zbudowana największa na świecie kopalnia węgla [1]. O tym, czy dojdzie do tego przestępstwa przeciwko klimatowi, środowisku i naszej przyszłości, zadecyduje jedna firma: Siemens. To ona może podpalić świat! Wszystko zależy od jednego małego, ale decydującego szczegółu: stworzenia sygnalizacji dla kolei prowadzącej od planowanej kopalni do portu. Stamtąd Grupa Adani, czyli inwestor kopalni, planuje wysłać węgiel do Indii. Wszystkie firmy oferujące technologię sygnalizacyjną odwróciły się od projektu. Wyjątkiem jest Siemens [2]. Szef firmy, Joe Kaeser, ogłosił: “zróbmy to!” [3], a wobec protestów ruchów klimatycznych odparł: „musimy się wywiązywać z obietnic” [4]. Mamy ostatnią szansę! Możemy zapobiec tej paskudnej zbrodni przeciwko klimatowi. Już 5 lutego odbywa się doroczne zgromadzenie akcjonariuszy Siemensa w Monachium. Wielu z nich  już teraz się niepokoi, że wizerunek firmy, który jest rzekomo ekologiczny i zielony, zostanie zniszczony. Dla nich oznacza to duże straty finansowe, dla nas jest to szansa! Wspólny apel popiera już ponad 180 tysięcy osób z Niemiec, Austrii, Szwecji, Rumunii i Węgier. Polska jest również szczególnie ważna dla funkcjonowania Siemensa. Tak, jak w pozostałych krajach, w Polsce Siemens ma swoje biura, fabryki, sprzedaje produktyDziałania zapowiedziała także Greta Thunberg oraz światowe ruchy klimatyczne. Nadal możemy powstrzymać to szkodliwe dla naszej przyszłości działanie. Podpisz apel i podziel się nim ze znajomymi.

KLIKNIJ, ABY PODPISAĆ APEL

[1] "Adani mine: Australia approves controversial coal project", BBC News, 13 czerwca 2019

Europo nie odpuszczaj ustawy kagańcowej! Przywitaliśmy wiceszefową KE pod Sądem Najwyższym 

- Jesteśmy tu, by pokazać Komisji Europejskiej nasz sprzeciw wobec ustawy kagańcowej, która odbiera sędziom wolność słowa i swobodę orzekania, a nam po raz kolejny prawo do niezależnego sądownictwa - mówił Bogumił Kolmasiak z zespołu Akcji Demokracji podczas briefingu prasowego. - Zwracamy się do Komisji Europejskiej, ponieważ uważamy, że miejsce Polski jest w Europie, a europejskie sądy to nasze sądy - dodał.  W akcji wzięło udział kilkadziesiąt osób, związanych z różnymi ruchami społecznymi.  Ustawa kagańcowa spotkała się z krytyką licznych instytucji m.in. Komisji Europejskiej, Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Komisji Weneckiej i Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara, który mówił, że wyprowadza ona Polskę ze struktur prawnych Unii Europejskiej. W organizowanych kilka tygodni temu protestach przeciwko systemowi represji wobec sędziów kilka tygodni temu protestowali solidarnie obywatele wraz z przedstawicielami zawodów prawniczych.  Wg sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej" 47,9% ankietowanych odpowiedziało, że tematy sądownictwa powinny być omawiane na forum Unii Europejskiej. Przeciwnego zdania było 18,8% osób. - Przenosimy nasze działania na poziom europejski. Jeśli Andrzej Duda podpisze ustawę kagańcową, będziemy apelować do Komisji Europejskiej o skierowanie jej zapisów do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wraz z wnioskiem o ich zawieszenie. - zapowiedział Bogumił Kolmasiak. Zdjęcia Jakuba Szafrańskiego na wolnej licencji do pobrania i bezpłatnego wykorzystania na flickrze Akcji Demokracji:  http://akcja.link/przywitanie-jourovej-foto 

Dopisz się!


Aby dostawać od nas informacje na temat nowych i trwających kampanii, dopisz się po prawej stronie. Jeżeli już kiedyś wzięłaś lub wziąłeś udział w jakiejś z naszych kampanii, i otrzymujesz od nas wiadomości e-mail, nie musisz się dopisywać.


Administratorem danych osobowych jest Fundacja Akcja Demokracja z siedzibą w Warszawie, ul. Szpitalna 5 lok. 2. Dane wykorzystywane będą do przeprowadzenia tej kampanii, aby poinformować Cię o kolejnych naszych działaniach (w tym za pomocą poczty elektronicznej) oraz w celach statystycznych. Podanie danych oznaczonych * jest obowiązkowe, podanie pozostałych danych jest dobrowolne. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, a Swoje dane możesz w każdej chwili poprawiać. Więcej w polityce prywatności.

Wesprzyj Akcję 1%

KRS ➡️ 0000552033

Teraz możesz dorzucić się swoim 1% podatku na zwycięstwa w 2020 r.

Dowiedz się więcej...

Możesz również dorzucić się do działań Akcji.

Dorzuć się jednorazowo Dorzuć się regularnie