Aktualności

Aktywistki i aktywiści Akcji Demokracji zamienili nazwę ulicy Wiejskiej na ulicę Smogową.

Kilkanaście osób z transparentami i przebranych w stroje ochronne oraz maski gazowe zjawiło się dzisiaj pod Sejmem. Byli to aktywiści i aktywiści Akcji Demokracji. Mieli ze sobą czarne smogowe chmury. Trzymali również transparenty z hasłem: „W tym miesiącu w Polsce 4000 osób umrze z powodu bezczynności polityków”. Jesteśmy tutaj, aby przypomnieć politykom zasiadającym w Sejmie, że w Polsce ludzie ciągle umierają z powodu smogumówi Piotr Antoniewicz z Akcji Demokracji. - Już 12 tysięcy osób podpisało się pod apelem do nich o specjalną ustawę o czystym powietrzu. – dodaje. Podpisy są zbierane cały czas przez internet na stronie Akcji Demokracji: https://akcja.link/wstrzymajsmog. Według aktywistów dotychczasowe działania, podejmowane głównie lokalnie, są niewystarczające. Potrzebna jest specjalna, kompleksowa ustawa, która odpowie na nieefektywność dotychczasowych regulacji i podejdzie do naszego zdrowia na poważnie. Jeżeli nasz rząd nie odejdzie od węgla, który jest jedną z najgorszych przyczyn smogu, to nasza planeta będzie nie do zamieszkania dla naszych dzieci i wnuków – mówi Jerzy Lewicki, aktywista Akcji Demokracji. Podczas happeningu odsłonięta została tablica z nową nazwą ulicy Wiejskiej. W symbolicznym geście aktywistki i aktywiści zmienili ją na ulicę Smogową. Podczas wydarzenia padła zapowiedź przygotowania Obywatelskiej Ustawy Antysmogowej. Jednym z inicjatorów prac nad ustawą jest także Michał Zadara, reżyser teatralny. Przygotowujemy we współpracy z Akcją Demokracją i liczną grupą obywatelek i obywateli, w tym specjalistów: lekarzy, prawników, artystów, ustawę, która rozwiąże problem smogu. Będzie ona gotowa na koniec lata tego roku zadeklarował Zadara. Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa. Treść apelu do polityków: https://akcja.link/wstrzymajsmog  

1% dla Akcji Demokracji

Wesprzyj Akcję 1% ➡️ KRS 0000 552 033 Mobilizacja tysięcy osób w obronie niezależności sądów, udział w powstrzymaniu zaostrzenia prawa dotyczącego aborcji, wspólny sukces z w obronie praw zwierząt. To tylko kilka z sukcesów Akcji w 2018 r., które były możliwe dzięki Twojemu udziałowi. Teraz możesz dorzucić się swoim 1% podatku na zwycięstwa w 2019 r.   Instrukcja krok po kroku

 1. W serwisie podatki.gov.pl wybierz Twój e-PIT.
 2. Uwierzytelnij się
  • Wpisz swoje dane:
   • PESEL (albo: NIP i datę urodzenia)
   • kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017
   • kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za 2018 rok i potwierdź kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za rok 2017
  • lub użyj profilu zaufanego
 3. Na głównym ekranie zobaczysz informację o OPP.
 4. Jeśli robisz to po raz pierwszy:
  • wybierz z listy numer KRS tej OPP, której chcesz przekazać 1% podatku
  • wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz)
  • zaznacz zgodę (jeśli chcesz) na przekazanie OPP informacji o 1% podatku
 5. Jeśli chcesz zmienić OPP:
  • wybierz opcję „Zmieniam organizację”
  • wybierz z wykazu OPP numer KRS organizacji, której chcesz przekazać 1%
  • wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz)
  • zatwierdź tę zmianę
 6. Jeśli chcesz zmienić tylko cel szczegółowy:
  • wybierz opcję „Zmieniam organizację”
  • nie zmieniając numeru KRS, edytuj informację o celu szczegółowym
  • zatwierdź tę zmianę
 7. Zaakceptuj i wyślij zeznanie
Usługa Twój e-PIT automatycznie wskazuje tę OPP, która w ubiegłym roku otrzymała od Ciebie 1% podatku. Wskazuje też cel szczegółowy i automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o 1%, według informacji z ubiegłego roku. Możesz edytować te dane. Twój e-PIT wylicza kwotę 1% podatku na podstawie aktualnych danych. Podstawa prawna Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa PIT)

Wielki baner zawisł na Moście Gdańskim. Akcja Demokracja upamiętniła Pawła Adamowicza

Szacunek, zrozumienie, miłość” i wielkie, biało-czerwone serce - baner z taką treścią zawiesiła w sobotę rano Akcja Demokracja. Wszystko po to, aby zwrócić na zmiany jakich potrzebujemy w debacie publicznej. Baner to również sposób na upamiętnienie zmarłego prezezydenta Gdańska. „To właśnie te słowa przychodzą na myśl, gdy myślimy o dziedzictwie, jakie pozostawił po sobie Paweł Adamowicz” - mówi Piotr Cykowski z Akcji Demokracji.

W dniu pogrzebu Prezydenta Gdańska, Akcja Demokracja, chce przekuć smutek w nadzieję. Pod Mostem Gdańskim spotkali się aktywiści i aktywistki, ludzie, którzy w tych chwilach chcą być razem. „Potrzebujemy radykalnej zmiany w polskiej debacie publicznej. Tym banerem chcemy zwrócić uwagę, na to, że zamiast języka nienawiści i pogardy potrzebujemy więcej szacunku oraz wzajemnego zrozumienia. Taka zmiana jest potrzeba, żeby nie dochodziło do kolejnych tragicznych zabójstw” - komentuje Weronika Paszewska, dyrektorka Akcji Demokracji.

„Paweł Adamowicz wyznawał wartości, które są bliskie naszemu ruchowi. Doceniamy działania jakie podejmował na rzecz uczynienia Gdańska miastem przyjaznym dla wszystkich. Prezydent był przywiązany do równości, wspierał ruchy na rzecz praw człowieka, stał po stronie Konstytucji, mocno opowiadał się za pomocą osobom, które poszukują schronienie uciekając przed wojną i prześladowaniami” - mówi Piotr Cykowski z Akcji Demokracji.

Zawieszony na Moście Gdańskim baner ma rozmiar 6 na 16 metrów. Przedstawia biało-czerwone serce ze słowami: szacunek, zrozumienie, miłość.

Michał Rachoń odsunięty od prowadzenia programów w TVP

Jak poinformował portal Press.pl, Michał Rachoń został odsunięty na czas nieokreślony od prowadzenia programów "Minęła 20" i "Woronicza 17" w TVP Info. Zawieszenie jest związane z animacją Plastusie Barbary Pieli, wyemitowaną na antenie programu, w której zaatakowano Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W animacji zawarte były antysemickie treści. Pod apelem o odsunięcie Rachonia na stronie akcja.link/rachon podpisało się 3,8 tys. osób.

Żegnamy Pawła Adamowicza

Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. W wyniku ciężkich obrażeń po zamachu nożownika zmarł Paweł Adamowicz, Prezydent Gdańska. Polityk został zaatakowany podczas światełka do nieba, w trakcie gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziś oddajemy hołd człowiekowi i politykowi. Paweł Adamowicz działał w opozycji demokratycznej w PRL. Jako Prezydent miasta wspierał działania na rzecz równości, wspierał integrację uchodźców, sprzeciwiał się kreowaniu polityki budowanej na lęku i szczuciu przeciwko mniejszościom. Cześć jego pamięci!

Klimat? Czarno to widzę! Happening Akcji Demokracji na otwarcie COP

Dziś w Katowicach rozpoczyna się Szczyt Klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych. Aktywiści i aktywistki Akcji Demokracji wykorzystali tę okazję, aby zaapelować do polskiego rządu o zdecydowane działania na rzecz ochrony klimatu. „Jeśli nie zaczniemy działać teraz za 12 lat czeka nas klimatyczna katastrofa” - mówiła Weronika Paszewska z Akcji Demokracji.

W niedzielę, w samo południe, w Chorzowie odbył się happening „Klimat? Czarno to widzę”, w którym wzięło udział kilkadziesiąt. Uczestnicy i uczestniczki spotkali się w symbolicznym miejscu – zrewitalizowanym kopalnianym Szybie Prezydent, którzy dziś pełni rolę centrum kultury. Centralnym punktem, przygotowanego pod kierunkiem art-aktywistki, Magdy Staroszczyk działania artystycznego były chmury, pomalowane z jednej strony na kolor czarny, z drugiej na zielony. Po czarnej stronie wypisano obawy osób uczestniczących w akcji, po zielonej – potencjalne rozwiązania i nadzieje. W kulminacyjnym momencie czarne chmury (z hasłami „Węgiel to cichy zabójca” czy „Zmiany klimatu”) zostały obrócone na zieloną, symbolizującą perspektywę zmiany („Oze na Śląsku”, „W ludziach siła”), stronę.

Happeningowi towarzyszyły zawierające osobiste historie przemówienia osób z różnych części Polski, w różnym wieku, których łączyła troska o przyszłość naszej planety i przekonanie, że potrzebne są natychmiastowe działania. W wypowiedziach płynęły konkretne rozwiązania – postawienie na obywatelską energetykę odnawialną, odejście od wspieranie węgla. Ludzkie głosy były przerywane skandowaniem haseł: „Nie oglądaj się na rząd – kup se panel – zrób se prąd!”, „Przyszłość zielona – a nie zwęglona!” czy „Najpierw ziemia, potem zyski”. Były też okrzyki po śląsku: „Inksza przyszłość bydzie rychtowna” oraz „ Nie chojcujcie noszej przyszłości”.

Weronika Paszewska mówiła, że jesteśmy częścią większego, globalnego ruchu. Przypomniała również o strajku szkolnym w obronie klimatu, zorganizowanym przez australijską młodzież, nawiązując do obecności na akcji również najmłodszych przyjaciół planety.

Piotr Cykowski, kampanier Akcji Demokracji, mówił o nadziei, z jaką się spotykamy. Zaapelował również do polityków wszystkich opcji o działania na rzecz przestawienia Polski na tory energetyki odnawialnej – ze słońca i wiatru. „Polski rząd musi podjąć konkretne działania już teraz!” - apelował Cykowski. Na stronie akcjademokracja.pl/wybieramoze można podpisać apel w tej sprawie.

Gospodynią COP24 jest Polska – kraj uzależniony od węgla, którego liderzy od lat robią bardzo niewiele, aby przestawić krajową energetykę na przyjazne środowisku odnawialne źródła energii. Dlatego Akcja Demokracja chce wykorzystać tę okazję do zachęcenia polityków do podjęcia kroków na rzecz zmiany strategii energetycznej, do tej pory polegającej głównie na wspieraniu paliw kopalnych. „Pokażemy politykom, że jest nadzieja na ratunek, jeśli już dziś podejmiemy decyzje, ograniczające zużycie węgla” – zapowiadali organizatorzy.

Podobne wydarzenia odbyły się również w Elblągu, Michałowicach (pod Warszawą), Toruniu, Osielsku (pod Bydgoszczą), Wrocławiu, Poznaniu i Bielsku-Białej.

Zobacz i pobierz materiały:

Zdjęcia Karoliny Sobel do pobrania i wykorzystywania: https://www.flickr.com/photos/165985204@N07/albums/72157704233310355/with/31205851937/

Zdjęcia Marty Bogdańskiej z wydarzenia: https://www.flickr.com/photos/165985204@N07/albums/72157702745202131

wideo na żywo z Akcji → https://www.facebook.com/AkcjaDemokracja/videos/986273181566266/ https://www.facebook.com/AkcjaDemokracja/videos/337128880402091/ Kontakt w sprawie: Bogumił Kolmasiak tel. 737 504 708 bogumil.kolmasiak@akcjademokracja.pl

Dopisz się!


Aby dostawać od nas informacje na temat nowych i trwających kampanii, dopisz się po prawej stronie. Jeżeli już kiedyś wzięłaś lub wziąłeś udział w jakiejś z naszych kampanii, i otrzymujesz od nas wiadomości e-mail, nie musisz się dopisywać.


Administratorem danych osobowych jest Fundacja Akcja Demokracja z siedzibą w Warszawie przy ul. Żurawiej 24a/8. Dane wykorzystywane będą do przeprowadzenia tej kampanii, aby poinformować Cię o kolejnych naszych działaniach (w tym za pomocą poczty elektronicznej) oraz w celach statystycznych. Podanie danych oznaczonych * jest obowiązkowe, podanie pozostałych danych jest dobrowolne. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, a Swoje dane możesz w każdej chwili poprawiać. Więcej w polityce prywatności.