1% dla Akcji Demokracji w 2019 roku. Jak wykorzystaliśmy te środki

 

Dzięki otrzymanym środkom finansowym mogliśmy działać na rzecz lepszej Polski m.in. w ważnych dla nas tematach antyfaszyzmu i praw człowieka, klimatu, państwa prawa i demokracji. Organizowaliśmy działania w przestrzeni publicznej i w sieci, mobilizowaliśmy obywateli i obywatelki do kontaktu i nacisku na polityków i polityczki, jako ruch społeczny działający na rzecz progresywnej zmiany społeczno-politycznej w Polsce.

Jak wydaliśmy pozyskane z 1% środki?

  • Kwotę 116.174,48 zł przeznaczyliśmy na kampanie na rzecz demokracji (w tym działania w czasie kampanii wyborczych), państwa prawa i konstytucyjnego trójpodziału władzy, a w szczególności na: opracowanie graficzne, druk i wysyłkę materiałów profrekwencyjnych przed wyborami parlamentarnymi, produkcję materiałów kampanijnych wykorzystywanych przez aktywistów i aktywistki Akcji podczas spotkań przekonujących do postulatów pro-klimatycznych w czasie wyborów parlamentarnych, działania solidarnościowe z urzędem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz demonstracje w Warszawie i Katowicach w obronie niezawisłości sądownictwa.
  • Kolejnych 45.274,50 zł wydaliśmy na działania przeciw faszyzacji życia publicznego, a w szczególności na: wsparcie demonstracji antyfaszystowskiej w dniu 11 listopada 2019 r. oraz na dofinansowanie wielkoformatowej reklamy “Wolna Warszawa. Bez faszyzmu.” zawieszonej w centrum Warszawy w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
  • Kwotę 23.954,02 zł przeznaczyliśmy na rozwój ruchu społecznego Akcji Demokracji, tj. na wsparcie działań aktywistów i aktywistek, które dotyczyły Strajku Nauczycieli, a także na utrzymanie platformy Nasza Demokracja, druk i wysyłkę tęczowych naklejek “Jestem z Wami”, wsparcie kampanii “Stop deportacji dzieci” oraz przygotowanie publikacji raportu o dramatach dzieci z niepełnosprawnościami po wprowadzeniu reformy edukacji.
  • Pozostałe 9.567,98 zł to wydatki związane z działaniami na rzecz środowiska, m.in. na działania promocyjne kampanii na rzecz zatrzymania katastrofy klimatycznej i doradztwo eksperckie w zakresie prowadzenia kampanii dot. smogu.

Pod linkiem znajdziesz nasze sprawozdania finansowe i merytoryczne z lat 2015-2019.