1% dla Akcji Demokracji w 2020 roku

Wesprzyj Akcję 1% ➡️ KRS 0000552033

Możesz również dorzucić się do działań Akcji.

Dorzuć się jednorazowo Dorzuć się regularnie

W tym roku po raz drugi w historii naszego ruchu możesz wesprzeć działania Akcji Demokracji swoim 1% podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego! Pomoże nam to śmielej planować kolejne działania w ważnych sprawach i przyczyni się do zwiększenia niezależności finansowej. W deklaracji podatkowej podaj numer KRS Akcji Demokracji: KRS 0000552033.
Wielość tematów i spraw, którymi się zajmujemy – to coś, co wyróżnia nasz ruch i organizację. Jesteśmy w wielu miejscach, gdzie decyduje się przyszłość Polski. Wspólnie bronimy niezależności sądów od partii rządzącej, domagamy się od polityków zdecydowanych działań w obronie klimatu dla nas i przyszłych pokoleń. Stajemy po stronie praw kobiet. Występujemy w obronie praw mniejszości atakowanych przez rząd. Dajemy odpór zagrażającej nam wszystkim fali faszyzmu w życiu publicznym.
Tyle spraw, jedna Akcja. I jeden procent podatku, który robi różnicę! Niewielkim i prostym do wykonania gestem możesz przyczynić się do budowy bardziej demokratycznej i sprawiedliwej Polski, w której ludzie wspólnie działają na rzecz ważnych dla nich spraw! W swoim rozliczeniu podatkowym wpisz po prostu w odpowiednim polu numer KRS Akcji Demokracji: KRS 0000552033.

Instrukcja krok po kroku

1%

 1. W serwisie podatki.gov.pl wybierz Twój e-PIT.
 2. Uwierzytelnij się
  • Wpisz swoje dane:
   • PESEL (albo: NIP i datę urodzenia)
   • kwotę przychodu z deklaracji za rok 2018
   • kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za 2019 rok i potwierdź kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za rok 2018
  • lub użyj profilu zaufanego
 3. Na głównym ekranie zobaczysz informację o OPP.
 4. Jeśli robisz to po raz pierwszy:
  • wybierz z listy numer KRS tej OPP, której chcesz przekazać 1% podatku
  • wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz)
  • zaznacz zgodę (jeśli chcesz) na przekazanie OPP informacji o 1% podatku
 5. Jeśli chcesz zmienić OPP:
  • wybierz opcję „Zmieniam organizację”
  • wybierz z wykazu OPP numer KRS organizacji, której chcesz przekazać 1%
  • wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz)
  • zatwierdź tę zmianę
 6. Jeśli chcesz zmienić tylko cel szczegółowy:
  • wybierz opcję „Zmieniam organizację”
  • nie zmieniając numeru KRS, edytuj informację o celu szczegółowym
  • zatwierdź tę zmianę
 7. Zaakceptuj i wyślij zeznanie

Usługa Twój e-PIT automatycznie wskazuje tę OPP, która w ubiegłym roku otrzymała od Ciebie 1% podatku. Wskazuje też cel szczegółowy i automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o 1%, według informacji z ubiegłego roku. Możesz edytować te dane.

Twój e-PIT wylicza kwotę 1% podatku na podstawie aktualnych danych.

Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa PIT)

Odpis od dochodu

Rozliczając swój PIT, w przypadku darowizn przekazanych nam w 2019 roku masz możliwość skorzystania z ulgi z tytułu darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Może ona wynieść do 6% Twojego dochodu za 2019 rok. Co ważne, to inna sprawa niż tak zwany 1% podatku przekazywany na OPP. Taka sama ulga będzie Ci przysługiwać w przyszłym roku, jeśli zdecydujesz się zostać z nami i kontynuować swoje wpłaty.
Jak udokumentować przekazane darowizny dla OPP, aby dokonać odliczenia od dochodu za 2019 roku? Zbierz potwierdzenia przelewów: ważne, żeby znajdowały się na nich pełne dane – Twoje i Akcji Demokracji. Jeśli tak nie jest, z racji wpłat darowizn na przykład poprzez PAYU, możesz otrzymać potwierdzenie wpłacanych kwot bezpośrednio od Akcji. W tym celu napisz maila na adres: finanse@akcjademokracja.pl.

Przejrzystość finansowa Akcji Demokracji

Dowiedz się jak wydatkujemy nasze środki. Pod linkiem dostępne są informacje za lata 2015-2018. Wyniki finansowe za 2019 rok udostępnimy w kwietniu 2020 roku.